'Cevizler Yesersin Gesi Baglari Senlensin Projesi'nin Tarla Günü Etkinligi Gerçeklestirildi

Kayseri'de Melikgazi Ilçe Tarim ve Orman Müdürlügünce Gesi Mahallesi'de uygulanan "Cevizler Yesersin Gesi Baglari Senlensin Projesi" kapsaminda tarla günü etkinligi yapildi.

Gesi Mahallesi'ndeki bir ceviz bahçesinde gerçeklestirilen etkinlikte konusan Il Tarim ve Orman Müdürü Mustafa Sahin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgininin dünyaya gida ve tarimin önemini bir kez daha ögrettigini söyledi.

Tarim sektörünün vazgeçilmez olduguna dikkati çeken Sahin, "Arkadaslarimiz bu bahçede yapilan çalismalarla dogru kimyasalin dogru zamanda uygulandiginda bunun ilaç oldugunu ama yanlis zamanda uygulandiginda, dogru ilacin bile dogru dozunda kullanilmadiginda bir zehir oldugunu göstermis oldu." dedi.

Sahin, Gesi cevizlerinin hiçbirinin birbirine benzemediginin belirlerek, söyle konustu:

"Çünkü bahçelerin büyük çogunlugundaki agaçlar kendi gelen, sincapla gelen ya da vatandasin sagda solda bulup tohumdan yetistirdikleri ceviz agaçlari. Dünya bizden artik standart ürünler istiyor. Bu sekilde bir ürünü dünya piyasasina sunmak istediginizde size hemen bir standart getirecektir. 'Kabuk rengi su olacak, yag orani bu olacak, büyüklügü de su çapta olmali' seklinde. Buradaki ceviz agaçlarinin sökümünü ve yeniden kurulumunu yapmamiz mümkün degil, böyle bir seyi de kimse istemez. Burada yeni bahçeler kurulmaya baslandi. Bundan sonra dogru teknikleri kullanarak bahçeler kurmaliyiz."

Sahin, bölgede sadece ceviz verimini artirmayi degil, bahçelerin korunmasini da hedeflediklerini belirtti.

Bir yürüyüs esnasinda terk edilmis bir bahçede 350 ve 320 yasinda iki agaç bulundugunu anlatan Sahin, agaçlarin gövde içinde bosalmalar bulundugu ve ana dallari kirildigi için anit agaç özelligi tasimadigini ancak bu yasta agaçlarin varliginin bile önemli oldugunu sözlerine ekledi.

Ziraat Mühendisi Reyhan Çakir da bölgede ceviz agaçlarina yönelik yapilan bakim ve ilaçlama çalismalari hakkinda bilgi verdi.

Etkinlikte, katilimcilara ceviz ikram edildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.