Bulgaristan'da Türk Siyasetçinin Cumhurbaskanligina Aday Oldugu Seçim Kampanyasi Basliyor

Bulgaristan'da 14 Kasim'da yapilacak cumhurbaskani seçimi ve genel seçimlere 28 siyasi parti ve koalisyon katilacak Seçmenler, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi lideri Mustafa Karadayi'nin da adaylar arasinda yer aldigi cumhurbaskani seçiminde 24 aday arasinda tercih yapacak.

Bulgaristan'da üyelerinin çogunlugunu Türklerin olusturdugu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Baskani Mustafa Karadayi'nin cumhurbaskanligina aday oldugu seçim kampanyasi 15 Ekim'de basliyor.

4 Nisan ve 11 Temmuz'da yapilan iki genel seçimin ardindan hükümetin kurulamamasi nedeniyle Bulgaristan'da seçmenler, 14 Kasim'da bu sefer hem cumhurbaskanligi hem de genel seçimler için 3. kez sandik basina gidecek.

Bulgaristan'da Türk siyasetçi Karadayi'nin da cumhurbaskani adayi oldugu bir ay sürecek seçim kampanyasi yarin baslayacak.

Merkez Seçim Komisyonuna göre 6 milyon 708 bin 189 kayitli seçmenin bulundugu ülkede 14 Kasim'daki her iki seçime 21 siyasi parti ve 7 koalisyon katilacak.

Seçimde cumhurbaskani ve cumhurbaskani yardimciligi için 24 ikili yarisacak.

Yurt disinda yasayan Bulgaristan vatandaslarinin da katilabilecegi seçimler için yurt içinde en az 11 bin 643 oy verme merkezi kurulacak.

Seçmenler, parti, koalisyon ve cumhurbaskani adaylari arasinda tercih yapacak, oy pusulasinda seçenekler arasinda "hiç kimse" de yer alacak.

Seçim kampanyasi 12 Kasim'da sona erecek. Cumhurbaskanligi seçimi için 14 Kasim'da kesin sonuç alinmamasi durumunda ikinci tur 21 Kasim'da yapilacak.

- Türk siyasetçi Karadayi cumhurbaskanligina aday

Yaklasik bir milyona yakin Türk ve Müslümanin yasadigi Bulgaristan'da HÖH partisi Genel Baskani Karadayi cumhurbaskanligina, partinin Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekillerinden Iskra Mihaylova da cumhurbaskanligi yardimciligina aday oldu.

HÖH partisi adina genel seçimlere de katilan Karadayi, yogun Türk ve Müslüman nüfusun bulundugu Kircaali ve Sumnu kentlerinden de aday gösterildi.

Baskent Sofya'da Ulusal ve Uluslararasi Ekonomi Üniversitesinden mezun olan 51 yasindaki Karadayi, 1991 yilinda HÖH partisinin gençlik kolu Akademik Derneginin kurucusu olarak siyasete atildi.

Bulgaristan parlamentosuna 2013 yilinda milletvekili olarak seçilen Karadayi, 2015'te Lütvi Mestan'in partiden ihraç edilmesinden sonra HÖH'ün 3 geçici es baskanindan biri oldu.

Karadayi, 2016 yilinda HÖH'ün 9. Kurultayinda genel baskan seçildi.

Bulgaristan'in 1989 sonrasi çok partili demokratik tarihinde daha önce yapilan cumhurbaskanligi seçimlerinde sadece 2011 yilinda Istanbul merkezli Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Dernegi (BULTÜRK), bir Türk ve Müslüman'i aday göstermek için girisimde bulunmustu.

- Diger adaylar arasinda mevcut Cumhurbaskani Radev de bulunuyor

Kamuoyu arastirmalari, taverna ve pop sarkicilarinin da bulundugu aday listesinde iddiali isimler arasinda Bulgaristan Cumhurbaskani Rumen Radev, Sofya Üniversitesi Rektörü Prof. Anastas Gercikov ve hakim Lozan Panov'un da yer aldigini gösterdi.

Rumen Radev, Bulgaristan'i 1989 yilina dek yöneten eski Komünist Partisinin devami niteligindeki Rusya yanlisi Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) ana destegiyle seçime katiliyor.

Anastas Gercikov, Bulgaristan'da son 12 yilda kisa araliklarla 3 kez basbakanlik yapan Boyko Borisov'un Bulgaristan'in Avrupali Gelisimi Için Yurttaslar (GERB) partisinin adayi oldu.

Mafya ile iliskisi olmakla suçlanan Cumhuriyet Bassavcisi Ivan Gesev'e karsi olusturulan "Herkese Adalet" hareketinin aday gösterdigi Lozan Panov'un, Bulgaristan'in kent soylu sag görüslü seçmenlerinden destek almasi bekleniyor.

- Temmuz seçimlerinde 6 parti ve koalisyon parlamentoya girmisti

Bulgaristan'da 11 Temmuz’da yapilan son erken genel seçimlerinde 6 parti ve koalisyon, 240 sandalyeli parlamentoya girebilmek için gereken yüzde 4 barajini asmisti.

Sovmen Slavi Trifonov'un Böyle Bir Halk Var (ITN) Partisi oylarin 657 bin 829'ini (yüzde 24,08) alarak 65 milletvekiliyle en büyük grubu olusturmus, eski Basbakan Boyko Borisov'un Bulgaristan'in Avrupali Gelisimi Için Yurttaslar (GERB) partisi 642 bin 165 oy (yüzde 23,51) ile 63 sandalye kazanmisti.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) 36, Avrupa Birligi (AB) yanlisi ve eski Basbakan Borisov'a karsi bir buçuk yil süren sokak protestolarina öncülük yapan Demokratik Bulgaristan (DB) partisi 34, HÖH de 29 milletvekilini parlamentoya sokmustu.

Borisov'a karsi bir protesto hareketi olarak kurulan "Ayaga Kalk! Magandalar Disari!" koalisyonu da parlamentoda 13 milletvekiliyle en küçük grup olmustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.