Bulgaristan'da Erken Genel Seçim Ve Cumhurbaskani Seçimine Dogru

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanisma Dernegi Baskani Günes: '14 Kasim'da yapilacak seçimlerde çifte vatandaslarin oy kullanabilmeleri için elektronik yolla kayit yaptirmasi gerekiyor. Yapmazlarsa bunu seçim günü elle dilekçe doldurmak suretiyle yapacaklari için bir yogunluga sebep olabilirler'

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanisma Dernegi Baskani Cevat Günes, 14 Kasim'da Bulgaristan'da yapilacak seçimde Türkiye'de kurulacak sandiklarda oy kullanmak isteyen çifte vatandaslarin yogunluk yasanmamasi için internet üzerinden kayit yaptirmasi gerektigini bildirdi.

Günes, yaptigi yazili açiklamada, 14 Kasim'da Bulgaristan'da hem cumhurbaskanligi hem de milletvekili seçimlerinin yapilacagini belirtti.

Çifte vatandaslarin seçimlerde oy kullanmalarinin önemli oldugunu aktaran Günes sunlari kaydetti:

"14 Kasim'da yapilacak bu seçimlerde çifte vatandaslarin oy kullanabilmeleri için elektronik yolla kayit yapmasi gerekiyor. Yapmazlarsa bunu seçim günü elle dilekçe doldurmak suretiyle yapacaklari için bir yogunluga sebep olabilirler. Oy atmak için 'https://www.cik.bg/bg/pvr-ns14.11.2021/izvan-stranata/submit' linkine tiklayip 19 Ekim Sali günü saat 24.00'e kadar kayit yaptirilabilir. Edirne'de oy atmak isteyenler 75. Yil Ilkokulunda oy atabileceklerdir."

Günes tüm çifte vatandaslari oy kullanmaya davet etti.

Bulgaristan'da Cumhurbaskani Rumen Radev, hükûmetin kurulamamasi üzerine parlamentoyu feshederek erken genel seçim için 14 Kasim tarihini belirlemisti.

Bulgaristan bu yil böylece 3. kez genel seçime giderken 11 Temmuz’da yapilan son erken genel seçim sonrasi koalisyon hükûmeti için müzakereler basarisizlikla sonuçlanmisti.

14 Kasim'daki seçimde ilk turda kesin sonuç alinmamasi durumunda ikinci tur 21 Kasim’da yapilacak.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.