Bulasikçiliktan Kraliyet Ailesinin Mutfak Sefligine Uzanan Lezzet Yolculugu

Suudi Arabistan'da kraliyet ailesine 18 yil yemek yapan Hüseyin Dogruöz: 'Türk mutfagi hak ettigi yerde degil, ileriye tasimak lazim. Bunun için çok mücadele ettim' 'Kral Abdullah'in evinde 8 yil çalistim, restoran ve otellerini de 10 yil yönettim. Türkiye'den yüzlerce insani oraya götürerek, is sahibi olmasini sagladim. Çok iyi ustalari götürerek güzel seyler yapmaya çalistik ve basardik'

AYSE YILDIZ - Bulasik yikayarak basladigi mesleginde hazirladigi meyve tabagiyla iyi bir mutfak sefi olma yolunun kapisini aralayan Hüseyin Dogruöz, ortaya koydugu essiz lezzetlerle Türk mutfaginin tanitimina katki sunuyor.

Dogruöz'ün serüveni çocuklugunda Hatay'in Yayladag ilçesi Çaksina (Dagdüzü) köyünde yasadigi dönemde ilçedeki restoranlara giderek bulasikçilik yapmasiyla basladi. Daha 14 yasindayken asçi olmayi kafaya koyan Dogruöz köyünde kalmamak için meslegine siki sikiya sarildi.

Babasinin köye dönmesi için israr etmesine ragmen önce İçel'e, ardindan Izmir'e giden Dogruöz, farkli otel ve restoranlarda 3 yil bulasik yikadi. Soguk meze bölümünde 7 yil çalisan Dogruöz, hem asçilik egitimi aldi hem de meslegini en iyi sekilde yaparak, 23 yasinda seflige yükseldi.

Meslegini çok sevdigi için zorlu sürecin üstesinden gelen Dogruöz, Hatay'a döndügünde kendi restoranini açti. Mülk sahibi ile yasanan anlasmazlik nedeniyle burayi kapatan Dogruöz, asçilik meslegini bazi tarihi restoranlarda ve otellerde sürdürdü.

- Meyve tabagi dönüm noktasi oldu

Iskenderun'da restoranda çalisirken Suudi Arabistan'dan gelen bir devlet adami için yaptigi meyve tabagi çok begenilince bu ülkeye davet edilen Dogruöz, hem Arapça ögrendi hem de Araplarin yemek kültürünü arastirarak, Kral Abdullah'in ailesine 18 yil yemek yapti. Dogruöz, kisa sürede elde ettigi basarilar ile Kral Abdullah'in veliaht prens oldugu dönemde restoran ve otellerini basasçi olarak yönetti.

Kral Abdullah ile birçok ülkeyi gezen Dogruöz, gittigi ülkelerin kral, cumhurbaskani, basbakan ve ünlülerine Türk ve Osmanli mutfaginin essiz lezzetlerini tattirdi.

Dogruöz, Türk siyasi hayatina damga vuran Alparslan Türkes, Erdal Inönü, Mesut Yilmaz, Turgut Özal basta olmak üzere eski Italya Basbakani Silvio Berlusconi'nin de oldugu yerli ve yabanci birçok ünlüye yemek yapti.

Üç çocuk, 7 torun sahibi Dogruöz, 12 yil önce düzenlenen bir etkinlik sirasinda yardim amaçli gittigi Antalya'daki TRT'nin Lara Kampinda yemekleri çok begenilince burada çalismaya basladi.

Esiyle sabahin erken saatlerinde restoranin mutfagina giren basarili asçi, kendi yorumunu da katarak birbirinden lezzetli menüler çikariyor. Her yas grubuna göre lezzetli yemek çikarmayi basaran 57 yasindaki Dogruöz, AA muhabirine, üç yil restoranlarda bulasik yikadigini söyledi.

Yemek yapmayi sevdigi için hep asçi olmayi hedefleyen Dogruöz, verdigi mücadeleyi anlatirken su anisini paylasti:

"Pansiyonda 16 yasinda çalisirken asçi erken çikmisti, patronun misafirleri geldi. 'Balik bugulama yapmasini biliyor musun' dedi. Biliyorum dedim, tencereye suyu doldurdum, baliklari içine attim. Baliklari çekiyorum sadece kilçigi çikiyor, kuyruklari elimde kaldi. Saatlerce agladim, usta bana ögretmemisti. Patron da sonra ustama kizdi, ögreteceksin dedi."

- "Güzel seyler yapmaya çalistik ve basardik"

Bazi ünlü restoranlarda da çalistigini belirten Dogruöz, sunlari kaydetti:

"Suudi Arabistan'dan müsteri vardi. Ustam, 'önemli bir misafirimiz var, 7 katli bir meyve tabagi hazirliyorsun' dedi. Yapmak istemedim, tartistik. Bugünkü gibi hazir aparatlar yoktu. Bardagi yapistirip, kolayla pisirip bir sürü zahmetli isti. Meyve tabagini hazirlamak için 1,5 saat ugrastim. Müsteri çok begenmis, masaya çagirdilar. Sonrasinda kismet oldu Suudi Arabistan'a gittim. Kral Abdullah'in evinde 8 yil çalistim, restoran ve otellerini de 10 yil yönettim. Türkiye'den yüzlerce insani oraya götürerek, is sahibi olmasini sagladim. Çok iyi ustalari götürerek güzel seyler yapmaya çalistik ve basardik."

Kraliyet ailesinin kuzu tandiri, kepse ve büryan pilavini çok sevdigini belirten Dogruöz, "Türkiye'den malzemeler götürüyorduk. Gaziantep'ten 5 ton salça götürmüstüm. Türk mutfagi için çok ugrastim, Araplar seviyordu. Ayni zamanda çesnici basiydim, Kral Abdullah gittigi ülkelere beni yaninda götürürdü." diye konustu.

Misafirlerine özel yemekler yapmayi sevdigini, ayni malzemelerden farkli yemek çikarabildigini vurgulayan Dogruöz, 43 yildir meslegini severek yaptigini aktardi.

Tencere yemeklerinde, soguk mezelerde çok iyi oldugunu vurgulayan Dogruöz, "Misafirlerimiz belirli bir yas üstü, tansiyon hastasi olabiliyor. Yemeklerin hem lezzetli hem saglikli olmasi gerekiyor. Çok sükür bunu basariyorum." diye konustu.

- Türkiye'nin her yöresinde yemek kültürü var

Dogruöz, Türkiye'nin her yöresinde yemek kültürü oldugunu belirterek, söyle devam etti:

"Osmanli mutfaginin da yayginlasmasi için arastirmalar yaptim. Türk mutfagi hak ettigi yerde degil, ileriye tasimak lazim. Bunun için çok mücadele ettim. Dünyada kendi sosuyla pisen tek yemek kültürü bizde var. Fransa'da, Italya'da izgara üzerine sos sonradan dökülüyor. Yurt disinda Türk yemeklerinin ismi Ingilizce, Almanca, Fransizca olarak yaziliyor. Kuru fasulye, güveç, bulgur pilavi gibi yemeklerin ismini farkli dile çevirmemek gerekiyor. Lahmacuna Turkish pizza deniyor, hiç alakasi yok. Dünyanin her yerinde Türk yemekleri, Türkçe olarak yazilmali."

Katildigi birçok yemek yarismasinda ödül kazanan Dogruöz, her gün saat 06.00'da kalktigini, 23.00'e kadar mutfakta severek çalistigini söyledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.