BM'den Lübnan'da Yasanan Siddet Olaylarina Son Verilmesi Çagrisi

Birlesmis Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonia Guterres, Lübnan'in baskenti Beyrut'taki gösteriler sirasinda protestoculara ates açilmasiyla ilgili, "siddete son verilmesi" çagrisinda bulundugu bildirildi.

New York'taki BM Genel Merkezi'nde yapilan basin toplantisinda BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, Guterres'in Lübnan'da patlak veren çatismalardan derin endise duydugunu ve "aci veren siddetin" bir an önce durdurulmasi gerektigi yönünde görüs bildirdigini söyledi.

Dujarric, Genel Sekreterin, Beyrut limanindaki patlamaya iliskin tarafsiz, kapsamli ve seffaf sorusturmanin gerekliligini yineledigini ve "Lübnan'daki siddetli ve kiskirtici söylemin sona ermesi" çagrisinda bulundugunu belirtti.

- Olay

Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin, Beyrut Limani'nda geçen yil meydana gelen patlamayi sorusturan hakim Tarik el-Bitar'in yerine baskasinin atanmasi talebiyle bugün Beyrut Adalet Sarayi'na yürüdügü sirada, göstericilerin üzerine ates açilmis, olayda 6 kisinin öldügü, 30'dan fazla kisinin yaralandigi bildirilmisti.

Saldiri Beyrut'un Et-Tayyuna bölgesinde gerçeklesirken olaylar daha sonra Hristiyanlarin yasadigi Ayn er-Rumana ve Siilerin yasadigi Es-Siyah mahallelerinin kesistigi noktalarda devam etmisti.

Lübnan ordusu, halka "Beyrut'taki çatisma bölgelerini bosaltma" çagrisi yaparak sivilleri koruma önlemleri aldi ancak baskent sokaklarinda korkulu anlar sürüyor.

Lübnan hükümeti, baskent Beyrut'ta göstericiler üzerine ates açilmasi sonucu ölenler için yarin bir günlük yas ilan etmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.