Baskan Hançerli Açiklamasi '3 Yilda 1 Milyona Yakin Konutu Yenileyebiliriz'

Avcilar Belediye Baskani Turan Hançerli, IBB Meclisi Ekim ayi toplantisinda yaptigi açiklamada, “Sifir faizli finansmana dayali dönüsüm modeli hayata geçirildigi takdirde 3 yilda 1 milyona yakin konutu yenileyebiliriz” dedi.

Baskan Hançerli Açiklamasi '3 Yilda 1 Milyona Yakin Konutu Yenileyebiliriz'
Istanbul Büyüksehir Belediye (IBB) Meclisi Ekim ayi toplantisinin ikinci birlesiminde, gündem disi söz alan Avcilar Belediye Baskani Av. Turan Hançerli, kentsel dönüsümdeki ekonomik engelleri meclis gündemine tasidi. Yenikapi’daki Dr. Mimar Kadir Topbas Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yapilan toplantida konusan Hançerli, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’a seslendi. Hançerli, “Kentsel dönüsümde sifir faizli finansmana dayali bir dönüsüm modelini hayata geçirelim” dedi.

Hançerli konusmasinda özetle sunlara degindi:

“Avcilar’da kentsel dönüsüm konusunda önemli mesafe kat ettik. Bin 600 binayi kentsel dönüsüme soktuk. Daha dönüsmesi gereken binalar var. Avcilar halki dönüsüm istiyor. Sadece Avcilar’da degil, tüm Istanbul’da 1 milyona yakin konutun yenilenmesi gerekiyor.

“Kentsel dönüsüm deyince 3 temel konuda problem yasiyoruz”

Kentsel dönüsüm konusunda 3 problem yasandigini kaydeden Baskan Hançerli, bunlarin uzlasma, imar problemleri ve ekonomi oldugunu kaydetti.

Baskan Hançerli devamla, “Vatandaslar arasindaki uzlasma konusunda gerek merkezi hükümet, gerekse yerel yönetimler olarak gönüllü birlikteliklerini desteklememiz gerekiyor. Biz bunu yaptik ve çok yararli oldugunu gördük. 2’inci sorun olan Imar konusu da imar degisikligi IBB Meclisimizin gündeminde. Gerek Imar Komisyonumuzun, gerekse meclisimizin oy birligi ile isin ciddiyetine uygun ve hizli bir sekilde geçecegine inaniyorum. Simdiden hem Imar Komisyonumuza, hem de meclisimize pesin pesin tesekkür ederim” dedi.

Ekonomi sorununa yönelik de degerlendirmelerde bulunan Baskan Hançerli, “Bu konu IBB ve Avcilar Belediye’mizin çözüm üretebilecegi ölçüde bir konu degil. Ülkenin enflasyonu düser ve ülkemin insanlarinin mali durumu iyilesirse bu durum kolaylasacak. Ama yakin zamanda bu pek mümkün görünmüyor. O nedenle güvensiz binalarda yasayan vatandaslarimizin destege ihtiyaci var. Bakanligimizda faiz destegi, 400 baz puan olarak söyleyebiliriz. Faiz desteginden yararlanmayanlar için kira destegi, belediyelerimizce sunulan harçlardan muaf olma destegi mevcut durumda var. Ama bu desteklere ragmen kentsel dönüsüm, mali kriz ve ekonomik problemler nedeniyle çok hizli ilerlemiyor. Biliyorum merkezi hükümet ve diger iller bu sorunu çözmek için çaba ve girisimlerde bulunuyor. Geçmiste gayrimenkul, konut alimi için düsük faizli uygulamalar yapildi. Yine merkez bankasinin bir arastirmasina göre konut aliminda faiz indiriminin, riskli yapida oturan maliklere faydasi neredeyse sifira yakin. 1 puan faiz indiginde, konut fiyatlari metrekarede 2,5 lira yukariya çikiyor. Yani faiz indiriminin faydasi müteahhitlere ya da diger yandaslara gidiyor” dedi.

“Çözüm: Sifir faizli finansmana dayali dönüsüm modeli”

Avcilar Belediyesi olarak buna çözüm bulduklarini kaydeden Baskan Hançerli, “Buna bir çözüm bulduk. Bu çözümü buradan ifade etmek istiyorum. Tabi bu çözümü uygulayacak kisi sayin Cumhurbaskanimizdir. Bir kararname ile bu çözümü hayata geçirebilir. Eger ki bu çözüm hayata geçerse iddia ediyorum; 3 yil içerisinde tüm Türkiye’de 1 milyon konut yenilenir. Bu modelin 4 ana unsuru var. Bu model öyle bir model ki kendi kaynagini üretiyor. Yani sürdürülebilir bir model. Yine bu model dogrudan ihtiyaç sahibinin sorununu çözüyor. Ve dolayisiyla gerçek çözüm üreten bir model. Paydaslarin bir ortak hedef etrafinda birlesmesini ve kenetlenmesini sagliyor, dolayisiyla güçlü ve kaynak üreten bir model. Yine bu model bütün yurtta ve her kosulda kolaylikla uygulanabilen bir model, dolayisiyla kesin ve hizli bir çözüm üreten bir model. Modelin adi ‘Sifir faizli finansmana dayali dönüsüm modeli’ ” ifadelerini kullandi.

“Halk için halktan yana siyasette hadi birleselim”

Bu modelin ayrintilarini herkesle ve her kurumla konusmak ve anlatmak için yollara düsecegini kaydeden Baskan Hançerli, “Beraber düselim istiyorum. Bu model 1 milyon riskli konutu 3 yil içerisinde yenileyebilme yetenegine sahip bir model. Ve bu modelin kaynagi ülkemizde var. Yurt disindan ya da baska yerlerden para aramaya gerek yok. Bu ortak sorun için, milli güvenlik sorunu diye ifade ettigimiz deprem sorununa karsi hani siyaset yapmayalim diyoruz ya, hayir siyaset yapalim. Halk için halktan yana siyasette hadi birleselim. Bu ülkeyi kurtarmak için, Istanbul’umuzu kurtarmak için, muhtemel bir tehlikeden ivedi bir sekilde kurtarmak için hadi el ele verelim. Adres belli, sayin Cumhurbaskanimizin bir gece de çikarabilecegi bir kararname ile Kentsel Dönüsümde sifir faizli finansmana dayali bir dönüsüm modelini hayata geçirmek için, bu ülkenin bugün gücü var ve bu kaynak ülke ekonomisini gelistirecek, devletin bütçesini zayiflatacak degil, aksine güçlendirecek bir model” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.