Bakan Pakdemirli'den Koyun Ve Keçi Yetistiricilerine Müjde Açiklamasi

'Bugün yine İçel'den sürü büyütme ve yenileme destegini yüzde 25 artirarak 125 liraya, çoban istihdami destegini de yüzde 20 artirarak 6 bin liraya yükselttigimizin müjdesini sizlerle paylasmak istiyorum'.

Tarim ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli, "Bugün yine İçel'den sürü büyütme ve yenileme destegini yüzde 25 artirarak 125 liraya, çoban istihdami destegini de yüzde 20 artirarak 6 bin liraya yükselttigimizin müjdesini sizlerle paylasmak istiyorum." dedi.

Pakdemirli, İçel Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligince, Silifke ilçesi Atayurt Hal Kompleksi'nde düzenlenen "Makine Ekipman Parki Projesi" programina katildi.

Buradaki Yörük çadirina girip kadinlarla sohbet eden Pakdemirli'ye ayran ve sikma ikram edildi.

Pakdemirli, daha sonra törende, "bugdayla koyun, gerisi oyun" sözünün kendi cografya ve kültürlerini en iyi ifade eden sözlerden biri oldugunu söyledi.

Anadolu'nun, bugdayin anavatani oldugunu belirten Pakdemirli, "Koyun ve keçi de bu cografyanin kültürüdür, tadidir, tuzudur. Bu cografyalar hayvanciligin etidir, sütüdür. Bizler de bu topraklarin degerlerini korumaya, gelistirmeye dün oldugu gibi bugün de yarin da devam edecegiz. Son 19 yilda sagladigimiz destekler ve yeni projelerle küçükbas sayimizda önemli artislar sagladik. Bu dönemde, koyun sayimizi yüzde 80 artisla 45,2 milyon basa, keçi sayimizi yüzde 81 artisla 12,2 milyon basa, toplam küçükbas hayvan sayimizi da yüzde 80 artisla 57,4 milyon basa çikardik." dedi.

Son 3 yilda ise "2023 yilinda her vatandas için bir küçükbas" hedefiyle önemli gelisme ivmesi yakaladiklarini aktaran Pakdemirli, söyle devam etti:

"Toplam küçükbas hayvan sayisinda yakaladigimiz yüzde 30 artisla 13,1 milyon küçükbasi sürülere kattik. Böylece küçükbas hayvan sayimizi son 30 yilin en yüksek seviyesine ulastirdik. Gururla söylüyorum, Türkiye bugün küçükbas sayisinda Avrupa'da 1. siradadir. Inaniyorum ki sizlerin gayreti ve bizlerin destegiyle küçükbas hayvanciligi o eski günlerine hep birlikte tasiyacagiz ama daha verimli, daha planli ve daha güçlü sekilde tasiyacagiz."

- Küçükbas hayvan ihracati

Protein bakimindan oldukça zengin, yumusak ve lezzetli küçükbas hayvan etinin, toplam kirmizi et tüketimindeki payini daha da artirmayi amaçladiklarini belirten Pakdemirli, su ifadeleri kullandi:

"Zayif meralar ile nadas, aniz ve bitkisel üretime uygun olmayan alanlari hemen degerlendirmeye basladik. Bunun yaninda canli koyun keçi ihracatimizin artmasi için çalismalarimiz da devam ediyor. Bu yil içerisinde simdiye kadar Azerbaycan, Katar, Lübnan, Kuveyt ve Suudi Arabistan olmak üzere 5 ülkeye, 136 bin 500 küçükbas hayvan ihraç ettik. Yani artik ithal etmiyoruz, ihraç diyoruz. Küçükbas hayvanciligi gelistirmek için önemli destekler sagliyoruz. Bu yil ilk defa göçer yetistiricilerimize anaç koyun keçi destegine ilave olarak hayvan basina 2 lira destek ödedik. Diger taraftan anaç koyun destegini yüzde 20 artisla 30 liraya, anaç keçi destegini de yüzde 40 artisla 35 liraya yükselttik. Anadolu'ya özgü tiftik keçisinde de anaç destegine ilave olarak, 20 lira destekleme ödemesini tüm ülkede uygulayacagiz. Küçükbas hayvan yetistiricilerimize 2020 yilinda 828 milyon lira, 2021 yilinda ise yüzde 20 artisla 1 milyar lira destekleme ödemesi yaptik."

Pakdemirli, 6 ilde 3,3 milyon lira hibe destegiyle damizlik koç teke merkezleri kurduklarini, bu merkezlerden koç teke alimina yüzde 50 hibe ödediklerini aktardi.

Ormanlarda ve orman içinde bulunan otlak, yaylak ve kislaklarda hayvan otlatilmasina 2012 yilinda izin verdiklerini hatirlatan Pakdemirli, "Orman alanlarimizin yüzde 53'ünde planli sekilde hayvan otlatilmasini sagliyoruz. Yem bitkileri desteklerimiz, mera islah çalismalarimiz da hizla devam ediyor. Son 19 yilda hayvanciligimizin kaba yem ihtiyacini karsilamak adina yaklasik 2 bin projede 13 milyon dekar alanda mera islah çalismasi yürüttük." dedi.

İçel'in 1,7 milyon küçükbas hayvan varligiyla Akdeniz Bölgesi'nde birinci sirada oldugunu aktaran Pakdemirli, "Bakanligimizca yürütülen Halk Elinde Islah Projesi kapsaminda İçel'de 273 çiftçimizin 44 bin 100 küçükbas hayvanini yaklasik 30 milyon lira hibeyle destekledik." ifadesini kullandi.

- Hibe destekleri ve girdi maliyetleri

Pakdemirli, hibelerle ilgili bilgi vererek, "Bu hibeler, milyar liralari bulan çok ciddi rakamlar. Örnegin, 2021 yilinin geride biraktigimiz ilk 9 ayinda kirsalda hayata geçirilen toplam yatirim bütçesi 1,6 milyar liralik 3 bin 271 proje için girisimcilerimize 1,1 milyar lira hibe ödedik." diye konustu.

Çiftçi ve üreticiler için girdi maliyetlerinin ne kadar önemli oldugunu çok iyi bildiklerini belirten Pakdemirli, söyle devam etti:

"Bu sebeple girdi maliyetleri içerisinde önemli bir paya sahip olan yem fiyatlarindaki pandemi sebebiyle asiri artisa müsaade etmeyecegimizin altini özellikle çizmek istiyorum. Et, süt ve yem üreticilerimizin bu durumdan olumsuz etkilenmemesi ve maliyetlerinin azaltilmasini saglamak maksadiyla Toprak Mahsulleri Ofisimiz (TMO) araciligi ile 'Yem Regülasyon Çalismasi' baslattik. TMO, hasat nedeniyle haziran ayinda ara verdigi uygun fiyatli arpa ve bugday gibi yem ham maddesi satisina, temmuz ayinda yeniden basladi. Bu kapsamda ekim ayi sonuna kadar 2,6 milyon ton hububati piyasaya arz etmis olacagiz. Yine, hayvancilik sektörünün kaba yem ihtiyacini karsilamak amaciyla yem bitkileri destegimiz de devam ediyor. Son 19 yilda yaklasik 8 milyar lira yem bitkileri destegi ödedik. Sagladigimiz destekler ve yürütülen çalismalarla yem bitkileri ekim alanimiz 758 bin hektardan, 2,5 milyon hektara yükseldi. Besicimiz ve süt üreticimiz rahat olsun. Tedbirlerimizi aldik, piyasalari takip ediyoruz, almaya da devam edecegiz."

- Koyun ve keçi yetistiricilerine müjde

Küçükbas hayvan yetistiricilerine müjde vermek istedigini aktaran Pakdemirli, sunlari kaydetti:

"Bildiginiz üzere geçen yil anaç koyun destegini yüzde 20 artisla 30 liraya, anaç keçi destegini de yüzde 40 artisla 35 liraya yükselttigimizin müjdesini küçükbas hayvanciligin merkezi konumu olan İçel'den vermistik. Bugün yine İçel'den sürü büyütme ve yenileme destegini yüzde 25 artirarak 125 liraya, çoban istihdami destegini de yüzde 20 artirarak 6 bin liraya yükselttigimizin müjdesini sizlerle paylasmak istiyorum. Bu müjdelerimiz basta siz İçelli yetistiricilerimiz olmak üzere tüm yetistiricilerimize hayirli ugurlu olsun."

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in liderliginde ülkenin, tarim ve orman sektöründe dünyada söz sahibi ülkeler arasinda yer almaya devam edecegini vurgulayan Pakdemirli, "Inaniyorum ki 2021 de küçükbas hayvancilikta rekorlarla dolu bir hamle yili olacak. Biz Bakanlik olarak yaninizda, saginizda, solunuzda ve arkanizdayiz. Insallah bu sene de destek bizden, yetistirmek sizden." diye konustu.

Bakan Pakdemirli, konusmasinin ardindan yem, su tankeri ve römork destegi alan çiftçilere hediye çeklerini takdim etti.

Programa, Vali Ali Ihsan Su, Devlet Su Isleri Genel Müdürü Kaya Yildiz, AK Parti İçel Milletvekili Ali Cumhur Taskin, MHP İçel milletvekilleri Baki Simsek ve Olcay Kilavuz ve diger ilgililer katildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.