Bakan Pakdemirli Açiklamasi 'Tüm Dünyada Gida Fiyatlari Artiyor'

Tarim ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli, küresel belirsizligin ister istemez emtia fiyatlari kadar gida fiyatlarini da arttirdigini belirterek, "Bununla alakali tüm dünyada bizdeki problemlerin benzeri var. Yani fiyatlar artiyor, tüketici burada çok ciddi etkilenmis durumda. Neler yapilabilir kismi tüm dünyada konusuluyor" dedi.

Bakan Pakdemirli Açiklamasi 'Tüm Dünyada Gida Fiyatlari Artiyor'


Bir dizi programa katilmak üzere İçel’e gelen Tarim ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli, meyve sebze ihracatçilari ile balikçi, üreticiler ve üretici temsilcileriyle bulustu. Akdeniz Ihracatçi Birliklerinde gerçeklestirilen toplantilarda Bakan Pakdemirli’ye İçel Valisi Ali Ihsan Su, İçel milletvekilleri ile ilgili protokol üyeleri eslik etti. Burada konusan Bakan Pakdemirli, pandemiyle beraber dünyada bazi problemlerin ortaya çiktigini söyledi.

Tüm dünyada emtia fiyatlarinin ciddi anlamda arttigini kaydeden Pakdemirli, “Tüm girdiler artiyor. Sadece gida maddeleri degil tüm emtialar artiyor. Aslinda bizim öngörümüz yavas yavas pandeminin bu yaz, bu sonbaharda dünyayi terk edecegi üzerineydi. Ancak görünen o ki, bu pandemiyle bir süre daha yasamak zorunda kalacagiz. Ister istemez bunlarin getirdigi riskler, endiseler, dünyada endise olmaya devam ettigi sürece dünyada gidayla ilgili veya tarimsal ürünlerle ilgili çok hammadde fazlasi olmasina ragmen maalesef genel fiyat yapisiyla alakala bir süreç yasiyoruz. Burada üreticinin de tüketicinin de etkilendigi durumlar var. Sadece üretimimizi etkileyen faktörlerden bir tanesi pandemiyle diger taraftan da İçel belki o kadar etkilenmedi ama Iç Anadolu ve Güneydogu Anadolu’da ciddi bir kuraklik yasandi. Özellikle bu seneki üretimimize yansiyan bir kuraklik yasadik. Yani birçok küresel faktörlerden dolayi bazi problemleri yasadik. Bunlari üreticimize ve tüketicimize minimum seviyede yansitmak için çabamiz sürüyor” diye konustu.



“Tüm dünyada gida fiyatlari artiyor”

Suyun herkes için önemli oldugunun altini çizen Pakdemirli, “Su herkes için önemliyken bizim sektörümüz için çok çok önemli. Dünyadaki tatli su kaynaklarinin yüzde 70’ini tarim kullandigina göre bu alanda da çaba ve gayretimizi devam ettiriyor olmamiz lazim. Özellikle tabi artan bütün emtia fiyatlariyla beraber hem besicimiz hem süt üreticimizi ister istemez bu islerden de etkileniyor. Bu konuda yem satislarimiz da devam ediyor. Tabi bunu piyasa fiyatlarinin çok altinda fiyatla satiyoruz. Küresel belirsizlik ister istemez emtia fiyatlari kadar gida fiyatlarini arttirdi. Bununla alakali tüm dünyada bizdeki problemlerin benzeri var. Yani fiyatlar artiyor, tüketici burada çok ciddi etkilenmis durumda. Neler yapilabilir kismi tüm dünyada konusuluyor. Bizde bunu gida komitesinde konusuyoruz. Bütün tedbirleri alarak üreticiyi sürekli olarak sürdürülebilir bir sekilde, karli bir sekilde üretime devam ettirmek ama ayni zamanda tüketiciyi de ürünlere ulasilabilir fiyatla aldirmak için çalismalarimizi sürdürüyoruz” seklinde konustu.



“Dogru fiyat politikasini insallah yeni hasat döneminde yine karsiniza getiriyor olacagiz”

Son 3 yilda destekleri arttirdiklarini vurgulayan Pakdemirli, “Yüzde 85 bir artisimiz oldu. Desteklerin artisinin yaninda iyi bir alim politikasi izledik. Yani alim yaptigimiz ürünlerde üretici dostu bir politika izledik. Hasat zamanindan önce fiyatlarin açiklanmasi ve üreticinin memnun olacagi fiyatlari açiklamamizla üreticimizi memnun ettik. Biz burada 2 güzel is yapmis olduk. Normalde diger ülkelerde ya destek olunur ya da alinan ürünler iyi fiyattan alinir. Biz her ikisini de yapiyoruz. Burada da önemli derecede basarili olduk. Bu desteklerimizi de sürekli artirdik. Son 3 yilda biz hiçbir üreticimize sahada zarar verecek sekilde fiyatlarimizi olusturmayacagiz dedik ve sözümüzü tuttuk. Bugün de ayni seyi söylüyoruz. Fiyatlar artabilir, girdiler artabilir ama bunlarda alim fiyatlarini ayarlayacagiz, bunun için hiç merak etmeyin. Siz sadece üretmeye devam edin. Biz ek bir destek olacak bütçe saglayabilirsek ek destek olmaya devam ederiz. Buradaki en büyük destek ürün fiyatinin dogru bir sekilde ayarlanmasidir. Buna da Tarim ve Orman Bakani olarak taahhüt ediyorum. Dogru fiyat politikasini insallah yeni hasat döneminde yine karsiniza getiriyor olacagiz. Çiftçimizin alin teri yere dökülmeyecek, alin teri bosa gitmeyecek. Sonunda bu isten para kazanacak sekilde çiftçimizi hasat döneminde memnun edecegiz. Bu konuda çiftçimiz endise etmesin” ifadelerini kullandi.

"30 yil sona gidaya olan talep en az yüzde 60 artacak"

Tarimin son 12 çeyrektir kesintisiz büyüdügünü dile getiren Pakdemirli, söyle devam etti:

"Türkiye’nin pandemi döneminde dogru tarim politikalari izlediginin bir göstergesi budur. 2021 yilinin ilk 6 ayinda yüzde 4,7 büyüdük, kurakliga ragmen. Ihracatta da ilk 8 ayda 15 milyar dolar ve 4,1 milyar dolar ihracat fazlasiyla Türkiye yaklasik 2 bin ürünü, 200 ülkeye ihraç eden bir ülke konumunda oldu. Hayvanciligimiz gelisiyor. Son 3 yilda büyük basimiz yüzde 14 artti, küçük basimiz yüzde 30 artti. Büyükbas 18.3 milyona, küçük basta 57.4 milyona geldi. Önümüzde zor bir denklem var. 30 sene sonrasini düsündügümüz zaman gidaya olan talep en az yüzde 60 artacak ve bu kadar üretmemiz gerekiyor. Bunu da bu kaynaklarla üretmemiz gerekiyor. Suya olan talep te yüzde 15 artacak. Son 19 yilda 600 tane baraj yaptik. Cumhuriyet tarihinin ilk su surasina basladik. O da bittiginde sonuçlarini açiklayacagiz.”

"Avrupa’da tarimsal hasilada Türkiye birinci siradadir"

Tarimin her zaman kendileri için siyaset üstü bir mesele olduguna dikkat çeken Pakdemirli, “Bunun siyaset üstü de kalmasi lazim. Ancak maalesef bizim sektörümüz, üzerinde en çok siyaset yapilan konu. Bir kere çiftimizin, üreticimizin, yetistiricimizin üzerinden siyaset yapilmamali. Bizim daha çok gida üretmemiz, tarimla ugrasmamiz lazim. Gençlerimizi bu ise yönlendirmemiz lazim. Her zaman iyi taraflarindan bu ise bakmamiz lazim. Avrupa’da tarimsal hasilada Türkiye birinci, dünyada 10’uncu siradadir. Bununla bir defa hepimizin gurur duymasi lazim. Eksikler varsa tabi ki konusacagiz. Yapici elestirileri hepsini dikkate alacagiz. Ancak tarimi siyaset üstü bir mesele olarak görme konusunun son derece önemli oldugunu düsünüyorum” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.