Avrupa'nin En Büyük Kristal Lagün Havuzunun Üçte Ikisi Doldu

Kahramanmaras’in Onikisubat Belediyesi tarafindan 2023 yilinda düzenlenecek olan ve dünyadaki önemli organizasyonlardan biri olan EXPO alanindaki Avrupa’nin en büyük kristal lagün havuzunun üçte ikisi doldu.

Avrupa'nin En Büyük Kristal Lagün Havuzunun Üçte Ikisi Doldu
Kahramanmaras’in Onikisubat ilçesinde 2023 yili Nisan ayinda düzenlenecek olan EXPO etkinlikleri için hazirliklarda sona yaklasildi.

Etkinlik alaninda yüzde 69’luk kismi tamamlanirken, EXPO alanindaki Avrupa’nin en büyük kristal lagün havuzunda ise su tutma islemleri sürüyor.

Yaklasik 30 gündür Ceyhan Nehri’nin temiz suyu havuza dolarken, 10 gün sonra havuzun tamaminin dolmasi bekleniyor. EXPO alaninda gazetecilerle bulusup açiklama yapan Onikisubat Belediye Baskani Hanefi Mahçiçek, havuzun kisa sürede dolacagini ve görsel sölen olusturacagini ifade etti.

EXPO’nun kentin marka degerini yükseltecegini ifade eden Baskan Mahçiçek, “Bu havuz Avrupa’nin en büyügü. Bize de en büyügünü yapmak yakisirdi, onu yaptik. Asagi yukari bir aydir su dolumu devam ediyor ve buranin dolmasi için 136 bin metreküp su lazim. Ceyhan Nehri’nin altindan temiz su alarak bu havuza 5 koldan dolduruyor. Yaklasik üçte ikisi dolmus vaziyette ve 15 gün içinde tamami dolmus olacak. Bu havuz EXPO’ya ve Kahramanmaras’a deger katacak. Marka degerini yükseltecek güzel bir proje. Açilista Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in katilimiyla bu devasa alani ülkemize ve kentimize hediye etmis olacagiz” dedi.

Gazeteci Mehmet Tas ise “Bu alani sadece Kahramanmaras’a degil, görselligi, yesil alani ve dogalligi ile bölgeye, Türkiye’ye hatta dünyaya hizmet edecek bir proje olarak görüyorum. Bir gazeteci olarak bu bölgeyi gezdigimde duygulandim. Emegi geçen Baskan Hanefi Mahçiçek’e tesekkür ediyorum" dedi.

EXPO alani, çarsi, kent müzesi, kafe, cami, eglence alanlari, kule, ticari alanlar ve açik alisveris merkezi gibi mekanlari da içinde bulunduracak.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.