Arastirma Açiklamasi Oksitosinin Otizmli Çocuklarin Sosyallesmesinde Yarari Yok

ABD'de yapilan bir arastirma, sosyal bag hormonu olarak bilinen oksitosinin, otizmli çocuklarin sosyal beceriler kazanmasinda fayda saglamadigini ortaya koydu.

Amerikali bilim insanlari, oksitosin hormonunun, sosyal etkilesimde zorluk yasayan otistik çocuklarin sosyal becerilerine katkisini ele alindi.

Çalismaya, yaslari 3 ila 17 olan 290 otizmli çocuk katildi.

Çocuklarin, yas ve otizm belirtilerinin agirlik derecesine göre gruplara ayrildigi çalismanin basinda, ortasinda ve sonunda standart otizm degerlendirme araçlari kullanildi.

Çalismada, çocuklarin yarisina oksitosin içeren, geri kalanina ise herhangi bir ilaç bulunmayan burun spreyleri verildi.

290 çocuktan 250'si 6 aydan uzun süren çalismayi tamamladi.

Söz konusu süre sonunda, oksitosin hormonu verilen çocuklarla, ilaç bulunmayan burun spreyleri kullananlar karsilastirildi.

Çalismanin sonunda, oksitosin hormonunun otizmli çocuklarin sosyal beceriler kazanmasinda kayda deger bir faydasi olmadigi belirlendi.

Çalismanin sonuçlari, "New England Journal of Medicine" dergisinde yayimlandi.

Sosyal etkilesim ve iletisimde zorluk, otizmin önemli belirtileri arasinda sayiliyor.

Dünya Saglik Örgütü verilerine göre, dünyada her 160 çocuktan biri otizm sendromlu.

ABD'li bilim insanlarinin 2013'te 17 çocukla yaptigi çalismada, otizmli çocuklarin beyinlerindeki sosyal becerilerle ilgili bölümlerin oksitosin hormonunun etkisiyle daha aktif çalistigi belirlenmisti.

Vücutta dogal üretilen oksitosinin, sosyal etkilesime olumlu katkida bulundugu, is birligi ve baglanmayi arttirdigi biliniyor.

Dogumda salgilanarak rahmin kasilmasini saglayan oksitosine, "annelik, ask, sevgi ve sefkat hormonu" da deniliyor.

Daha önce yapilan arastirmalar, üremede, dogum sirasinda ve sonrasinda önemli rol oynayan oksitosinin, enflamasyonu azalttigini ortaya koymustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.