Ankara'nin Baskent Olusunun Yil Dönümü Mamak'ta Kutlandi

Ankara’nin baskent olusunun 98. yil dönümü, Mamak Belediyesi’nin düzenlendigi etkinlikle kutlandi.

Ankara'nin Baskent Olusunun Yil Dönümü Mamak'ta Kutlandi
Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde "Ankara Türküleri" konseri ile baslayan etkinlikte, Ankara için yazilmis türküler Mamak Belediyesi Orkestrasi tarafindan seslendirildi. Seymen ekibinin gösterileri geceye damga vururken, Mehteran Takimi’nin söyledigi marslara bayraklari ile eslik eden Mamaklilar konser salonunu kirmizi beyaza bürüdü. Konser sonrasi ise fener alayi düzenlendi.

Ankara’nin Milli Mücadele’nin son dayanak noktasi oldugunu ifade eden Mamak Kaymakami Ali Sirmali, “Ankara cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaslarina ev sahipligi yapmis en önemli sehrimizdir. Ankara geçmisten günümüze birçok kahramanliga ev sahipligi yapmis bir sehirdir. Bizler de Baskent’te görev yapan kisiler olarak bu tarihi sehrimizi daha güzel, daha yasanabilir bir hale getirmek adina ortak bir çalisma içerisindeyiz. Bu duygu ve düsüncelerle Ankara’nin baskent olusunun 98. yil dönümünü kutluyor, basta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaslarini rahmet, minnet ve sükranla aniyorum” dedi.

Ankara’nin tarihten pek çok izler tasidigini kaydeden Mamak Belediye Baskani Murat Köse ise, “Baskent tarih boyunca da hep stratejik öneme sahip olmustur. Milli Mücadele yillarinda da her cepheye yaklasik ayni uzaklikta ve jeopolitik konumuyla

Anadolu’nun merkezinde bir sehir olmasi sebebiyle karargah olarak seçilmistir. 13 Ekim 1923’te de baskent ilan edilerek ülkemizin kalbi olmustur. Ankara’yi baskent olmaya tasiyan bir diger unsur ise, Ankara halkinin Milli Mücadele’ye verdigi destek, Heyet-i Temsiliye’ye gösterdigi teveccüh, Kuvay-i Milliye ruhudur. Milli Mücadele’yi zaferle taçlandiran ve bu görevini 98 yil boyunca basariyla yerine getiren baskent Ankara, 15 Temmuz gecesinde de ayni ruh ve anlayisla kararlilik ve azimle darbecilere geçit vermemis, mili iradesinin gücünü anlamayanlara tarihi bir ders vermistir. Bugün ülkemizin ulusal bagimsizliginin sembolü olan Ankara, sahip oldugu tarihi ve kültürel zenginlikleri, sanayi ve teknolojideki girisimi ile hepimizi gururlandiran önemli bir merkez haline gelmistir. Milli Mücadele’nin sevk ve idari merkezi olarak üstlendigi, baskentlik vasfini ve sorumlulugunu o günden bu yana büyük bir onurla tasiyan Ankara’nin baskent olusunun 98. yil dönümünü, basta önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaslari olmak üzere Kurtulus Savasi’nin tüm kahramanlarini, sehitlerini saygiyla, minnetle, sükranla aniyorum” ifadelerini kullandi.

Kutlamalara Mamak Kaymakami Ali Sirmali, Mamak Belediye Baskani Murat Köse, AK Parti Mamak Ilçe Baskani Erhan Sarigöl, Mamak Belediyesi baskan yardimcilari, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluslarinin temsilcileri ve çok sayida vatandas katildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.