Altindaki Fiyat Artisi Kuyumcularda Hareketlilik Olusturdu

Son günlerde döviz kurlarinin artmasiyla birlikte altin fiyatlarinda yasanan yükselis kuyumcu esnafinda alim ve satimlarda hareketlilik olusturdu.

Altindaki Fiyat Artisi Kuyumcularda Hareketlilik Olusturdu
Genel olarak hareketli seyreden altin piyasasi son günlerde yükseliste. Dolarin yükselmesiyle birlikte altin fiyatlari da yukari çikmaya basladi.

Yaklasik 3 gün öncesine göre hizli artisin gözlendigi altin piyasasi kuyumcu esnafinda hareketlilige neden oldu. Daha da yükselecegini düsünenler altin almak için gelirken, artan fiyatlardan faydalanmak isteyenler satis için kuyumcularin yolunu tuttu.

“Gram altin 550 liraya kadar yükselebilir”

Eskisehir’de uzun yillardir kuyumculuk yapan Engin Polat, altin piyasasinin daha da yükselmesini beklediklerini belirtti.

Hizli artisin bir süre daha devam etmesinin öngörüldügünü ifade eden Polat, su ifadeleri kullandi:

“Altinin ons fiyati bin 750 dolardan bin 795 dolar seviyelerine kadar çikti. Tabi dolarin etkisi çok büyük oluyor. Dolarin fiyati 8,50 liradan 9,15 lira seviyelerine ulasti. Bu da altin fiyatlarina yansidi. Gram altin 490 liradan 528 liraya kadar yükseldi. Çeyrek altin 800 lira civarlarindan 850 liraya yükseldi. Cumhuriyet altini ise 3250 lira civarlarindan 3500 liralara kadar yükseldi. Dolardaki kur artisi devam ederse altin fiyatlarinda da yükselisin devam edecegini düsünüyoruz. Tahminlerimize göre gram altin 550 liraya kadar yükselebilir. Altinin yükselmesiyle piyasaya da hareket geldi. Elindeki altini yükselisten faydalanarak satmak isteyenler geliyor. Bir de yatirim amaçli daha da yükselecegini düsünenler altin satin almak için geliyor.”

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.