Almanya'nin Wunstorf Sehrinde Müslüman Mezarligi Açildi

Almanya’nin Asagi Saksonya Eyaleti'nde yer alan Wunstorf kentinde Müslüman mezarligi açildi.

Diyanet Isleri Türk Islam Birligine (DITIB) Wunstorf Aksa Camisi'nin girisimiyle 800 metrekare arazi üzerine kurulan mezarlikta, Müslümanlarin cenazeleri Islami usullere göre defnedilecek.

Wunstorf DITIB Aksa Camisi Din Görevlisi Adnan Iltus’un Kur’an-i Kerim tilavetiyle baslayan açilis töreninde konusan Wunstorf Belediye Baskani Rolf-Axel Eberhardt, Türklerin artik bu sehrin bir parçasi oldugunu ve açilan Müslüman mezarliginin kapasitesinin dolmasi durumunda ileride genisletilebilecegini söyledi.

Ikili iliskilerin ve iletisimin önemine isaret eden Eberhardt, "Kiliseye ait bir mezarligin karsilikli güvene dayali diyalogla 800 metrekarelik alani Müslümanlara tahsis edilmistir. Mutlulugumu ifade ediyor, emegi geçen herkese is birlikleri için tesekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Hannover Baskonsolosu Gül Özge Kaya, 60 yil önce ise alinan isçilerin beklentilerin aksine Almanya'ya yerlestigini belirterek "Bu tür Müslüman mezarliklarinin tesis edilmesi ve duyulan ihtiyaç gelecekte artmaya devam edecektir. Tahsis edilen mezarlikta buraya aitligin ve uyumun isaretidir." ifadelerini kullandi.

Wunstorf Kilisesi Papazi Volker Milkowski, insanlarin birbirlerinden ögrenmesi gereken çok önemli degerlerin oldugunu vurgulayarak Müslüman mezarliginda Islami usullere göre defin islemlerinin yapilacagini kaydetti.

Hannover Dini Danisma Kurulu Baskani Dr. Hüseyin Köftürcü ve Niedersachsen ile Bremen DITIB Eyalet Birligi Baskani Dr. Ali Ihsan Ünlü de kisa konusma yapti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.