Adana'da Sahte Reçeteyle Dolandiricilik Iddiasina 4 Yil 2 Ay Hapis

Adana'da, baskasina ait kimlik bilgilerini kullanarak sahte reçeteyle eczaneden ilaç alip Sosyal Güvenlik Kurumunu (SGK) dolandirdigi iddia edilen eski hemsire, 4 yil 2 ay hapis cezasina çarptirildi.

Adana 13. Agir Ceza Mahkemesindeki durusmaya tutuksuz sanik F.K. ile müstekiler ve taraf avukatlari katildi.

Durusmada müsteki olarak dinlenen doktor C.A, sanigin olay tarihinde yaninda hemsirelik yaptigini belirterek, "Acil hasta geldigi zaman odadan çikmak zorunda kaliyordum. Masamdan ayrildigim vakit F.K. benim bilgim ve rizam disinda söz konusu reçeteyi düzenlemistir. Ben bu reçeteyi asla yazmadim. Zaten yazilan ilaç benim alanim disindadir. Sabah mesaiye basladigimizda e-imzayi kullaniyoruz. Sanik bunu bildigi için reçeteyi bizzat kendi imzalamis." ifadesini kullandi.

Müsteki S.E. de sanigin kendi adina ilaç aldigini ve bu durumdan telefonuna gelen mesaj araciligiyla haberdar oldugunu anlatarak, "Telefonuma gelen mesaj sonrasi savciliga suç duyurusunda bulundum. Sanik F.K. tarafindan benim adima yazilan bu ilaçlar bilgim disindadir." dedi.

Sanik F.K. ise suçlamalari kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcisi, esas hakkindaki mütalaasinda, suça konu tarihte hemsire sanigin baskasinin kimlik bilgilerine kullanarak sahte reçete düzenledigi ve eczaneden ilaçlari alarak SGK'yi zarara ugrattigini belirterek, F.K'nin "resmi belgede sahtecilik" ve "kamu kurumunun zararina dolandiricilik" suçlarindan cezalandirilmasina karar verilmesi yönünde görüs sundu.

Mahkeme heyeti, "resmi belgede sahtecilik" suçundan 2 yil 1 ay ve "kamu kurumunun zararina dolandiricilik" suçundan 2 yil 1 ay olmak üzere 4 yil 2 ay hapis cezasina çarptirdigi sanigin mevcut halinin devamina karar verdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.