ABD Ordusu Baspiskoposu, Katolik Askerlerin Kovid-19 Asisina Zorlanmamasini Istedi

ABD Silahli Kuvvetler Baspiskoposu Timothy P. Broglio, Katolik askerlerin dini gerekçeler ve vicdani ret temelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) asisini reddetmelerine izin verilmesi gerektigini açikladi.

ABD ordusunda, asinin zorunlu kilinmasi bir süredir tartismalara neden olurken, Silahli Kuvvetler Baspiskoposu Brogilo asi olmayi reddeden askerleri destekleyen bir bildirdi yayinladi.

Baspiskopos Broglio'nun son açiklamasi, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Baskani Papa Franciscus'un herkese asi tavsiyesi yaptigi açiklamasindan kismen ayrilmasiyla dikkati çekti.

Daha önce ABD ordusunun asiyi zorunlu kilan emrini destekleyen Baspiskopos Brogilo, bu sefer bildirisinde dini gerekçelerle asi olmak istemeyen ABD askerlerini destekledigini açikladi.

Vatikan'in fikhi meselelerini ele alan Inanç Doktrini Cemaatinin, baska seçenek olmadigi takdirde Katoliklerin ölü cenin dokusundan türetilen asilari yaptirmasina izin veren fetvasina da atifta bulunan, baspiskopos su ifadeleri kullandi:

"ABD Savunma Bakani, 24 Agustos'ta tüm ordu için Kovid-19 asisini zorunlu hale getirdi. O zamandan bu yana, bazi askerler asi olmayi reddetmis ve Dini Özgürlügün Restorasyonu Yasasi üzerinden fetva talebinde bulunmustur. Bu durum, asi için ahlaki olarak verilen cevazin, bir bireyin içtenlikle asinin imanina halel getirecegine yönelik inancinin önüne geçip geçemeyecegi sorusunu gündeme getirmektedir."

Bir fetvanin inancin önüne geçemeyecegine dikkat çeken Brogilo, "Vicdaninin kutsiyetine halel getirecekse, hiç kimse Kovid-19 asisi olmaya zorlanmamalidir." degerlendirmesinde bulundu.

Pfizer ve Moderna asilarinin ölü ceninden türetilen bir hücre dizisi ile test edildigini ve bunun "seytani islerle iliskili" oldugunu iddia eden Brogilo, Johnson & Johnson asisinin tamamen ölü cenin kaynakli hücrelerle test edildigini, gelistirildigini, üretildigini ve bu asinin daha sorunlu oldugunu ileri sürdü.

Brogilo, "Mevcut bir tek asi olsaydi, ahlaki olarak izin verilebilirdi, ancak inançli Katolikler ahlaki olarak daha kabul edilebilir bir tedavi yöntemi tercih ettigini ifade edebilmeliler." ifadelerine yer verdi.

Kürtaja kati bir sekilde karsi olan Katolikler, Kovid-19 asisinin kürtajdan elde edilen ölü cenin üzerinden test edildigi ve üretildigi iddialarindan dolayi bu asiya karsi çikiyor.

Inanç Doktrini Cemaati Aralik 2020'de Kovid-19 asisi konusunda kardinallerin ve Katolik gruplarinin farkli ve hatta çeliskili görüsleri oldugunu bildirmisti.

Cemaat, son olarak konuyu Papa Francis'in incelemesinin ardindan son söz olarak asinin dinen sorun olusturmayacagini açiklamisti.

1985 yilinda kilise tarafindan olusturulan Silahli Kuvvetler Baspiskoposlugu, 220 tesiste 1,8 milyon asker ve ailelerinin sorumlulugunu üstleniyor. Broglio, 2007 yilinda Papa Benedict XVI tarafindan bu göreve atanmisti.

ABD Savunma Bakanliginin verilerine göre, ordunun yüzde 96'si en az bir doz Kovid-19 asisi almis durumda ancak basta Kara ve Hava Kuvvetlerinde on binlerce askerin halen asi olmak istemedigi ifade ediliyor.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Baskani Papa Franciscus, daha önce yaptigi açiklamada Kovid-19 asisinin yaptirilmasini tavsiye etmis ve kendisine de asi yapildigini belirtmisti.

Papa Franciscus, 9 Ocak'ta TG5 kanalinda yayinlanan röportajinda, "Ahlaki açidan herkesin asi olmasi gerektigine inaniyorum. Bu, etik bir seçenektir çünkü mevzubahis olan sagliginiz ve yasaminiz ama ayni zamanda baskalarinin da hayatiyla oynuyorsunuz." ifadelerini kullanmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.