ABD Ile Yunanistan Iki Ülke Arasindaki Karsilikli Savunma Anlasmasi'ni Güncelledi

ABD Disisleri Bakani Antony Blinken, Yunanistan Disisleri Bakani Nikos Dendias ile ABD'nin Yunanistan'daki faaliyet alanini genisleten güncel ABD-Yunanistan Karsilikli Savunma Isbirligi Anlasmasi'ni imzaladi.

ABD Ile Yunanistan Iki Ülke Arasindaki Karsilikli Savunma Anlasmasi'ni Güncelledi
Yunan ve Amerikali heyetler bu yil üçüncüsü düzenlenen ABD-Yunanistan Stratejik Diyalog Toplantisi'nda bir araya geldi.

Toplantiya baskanlik eden iki ülke disisleri bakanlari öncesinde ortak basin toplantisi düzenledi.

Toplantinin, iki ülke arasindaki siyasi, ekonomik, savunma, güvenlik, iklim, terörle mücadele ve insani yardim gibi konulari kapsadigini ifade eden Blinken, "Heyetlerimizin tüm bu alanlarda görüslerimizi birlestirip somut adimlara dönüstürecek bir ilerleme kaydedecekleri konusunda güvenim tam." dedi.

Yenilenen Karsilikli Savunma Isbirligi Anlasmasi'na da deginen Blinken, "Bu yenileme, anlasmanin süresiz olarak yürürlükte kalmasini saglayacak ve ABD güçlerinin Yunanistan'daki mevcut üslerin disinda ek olarak baska üslerde de egitim ve faaliyet göstermesine olanak taniyacak. Bugün savunma is birligimizi daha da güçlendiriyoruz." ifadesini kullandi.

Yunan Bakan Dendias ise iki ülke arasindaki diyalogun "daha önce benzeri görülmemis bir noktaya" ulastigini ve heyetlerin gün içinde bu diyalog ve is birligini daha da ileri tasimak üzere birçok konuyu ele alacagini dile getirdi.

Dendias, "Karsilikli Savunma Isbirligi Anlasmasi'nin güncellenmesi uzun dönem ortakligimizin sembolik ve önemli bir temelini teskil edecektir." dedi.

- Yunan Bakan'dan Dogu Akdeniz imasi

Yunanistan'in Dogu Akdeniz'de karsi karsiya kaldigi tehditler dahil bölgedeki barisa kasteden her türlü faaliyete ve tehdide karsi iki ülke egemenlik ve toprak bütünlügünün korunmasi konusunda kararli olduklarini belirten Dendias, isim vermeden ülkesinin Dogu Akdeniz'de savasla tehdit edildigini söyledi.

Dendias, "Sunu belirtmem gerekir ki Yunanistan günü birlik provokasyonlarla karsi karsiya ve Yunanistan tüm anlasmazliklari diplomasi ve uluslararasi hukuk çerçevesinde çözme konusunda kararli." diye konustu.

Italya ve Misir'da deniz yetki alanlari konusunda anlasma yaptiklarini belirten Dendias, Dogu Akdeniz'de diger ortaklarla is birligi yapmaya devam ettiklerini ve gün içinde Washington'da bulunan Birlesik Arap Emirlikleri Disisleri Bakani Abdullah bin Zayed al-Nahyan ile de görüsecegini ifade etti.

Iki bakan açiklamalarinin sonrasinda yenilenen ABD-Yunanistan Karsilikli Savunma Isbirligi Anlasmasi'ni imzaladi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.