ABD Disisleri Bakani Blinken Ile AB Yüksek Temsilcisi Borell Ile Görüstü

ABD Disisleri Bakani Antony Blinken ile Avrupa Birligi (AB) Disisleri ve Güvenlik Politikasi Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Baskan Yardimcisi Josep Borrell ile bir araya geldi.

ABD Disisleri Bakani Blinken Ile AB Yüksek Temsilcisi Borell Ile Görüstü
ABD Disisleri Bakani Antony Blinken, AB Disisleri ve Güvenlik Politikasi Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Baskan Yardimcisi Josep Borrell ile ABD’nin baskenti Washington DC’de bir araya geldi. ABD Disisleri Bakanligi tarafindan yapilan yazili açiklamada, Blinken’in görüsmede, ABD-AB ortakliginin kalici önemini ve ABD’nin ortak zorluklarla yüzlesmek için AB ile birlikte çalisma taahhüdünü yeniden teyit ettigi aktarildi. Blinken ve Borell’in Afganistan’daki gelismeleri ele aldigi aktarilan açiklamada, ikilinin Rusya konusunda ABD-AB Yüksek Düzeyli Diyalogunun baslatilmasini ve bu yil içinde gerçeklesecek olan ABD-AB Çin Diyalogunun bir sonraki üst düzey toplantisini sabirsizlikla bekledikleri belirtildi.

Blinken’in AB’nin Hint-Pasifik stratejisini memnuniyetle karsiladigi aktarilan açiklamada, Blinken ve Borell’in 2021’in sonlarinda Hint-Pasifik konusunda üst düzey istisareler baslatmayi kabul ettigi ifade edildi.

Açiklamada, Blinken’in AB’nin Bati Balkanlar’in Avrupa perspektifine verdigi açik destegi ve genisleme sürecine olan bagliligini takdir ettigini ifade ettigi ve Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile katilim müzakerelerinde ilerleme ihtiyacina vurgu yaptigi aktarildi.

Blinken ve Borell’in Venezuela’daki demokratik düzenin yeniden kurulmasina yönelik çabalara güçlü desteklerini bildirdikleri ifade edilen açiklamada, ikilinin yüksek enerji fiyatlari ve bunun küresel ekonomik toparlanma üzerindeki etkilerine iliskin ortak endiseleri ele aldiklari aktarildi.

Blinken ve Borell’in 2022’nin baslarinda ABD-AB Enerji Konseyi bakanlar toplantisi düzenlemeyi kabul ettikleri ifade edilen açiklamada, Blinken’in ABD’nin AB’ye olan destegini yeniden teyit ettigi aktarildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.