ABD'de Moderna'nin Üçüncü Dozu Için Acil Kullanim Izni Verilmesi Önerildi

ABD Federal Gida ve Ilaç Dairesi (FDA), Moderna’nin gelistirdigi Covid-19 asisinin üçüncü dozuna acil kullanim izni verilmesini önerdi.

ABD'de Moderna'nin Üçüncü Dozu Için Acil Kullanim Izni Verilmesi Önerildi
ABD’de Federal Gida ve Ilaç Dairesi’nin (FDA) Asilar ve Ilgili Biyolojik Ürünler Danisma Komitesi, Moderna’nin gelistirdigi Covid-19 asisinin üçüncü dozuna acil kullanim izni verilmesini oybirligiyle önerdi. Komite, iki doz Moderna asisi olan kisilere 6 ay sonra üçüncü dozun yapilmasinin güvenli ve etkili olacagina karar verdi.

Moderna, gelistirdigi asinin yarim dozunun bazi kesimlere düsük dozlu üçüncü dozun güçlendirici olarak kullanilmasi için acil kullanim izni istemisti.

Komitenin 19 üyesinin tamami, ikinci dozdan en az alti ay sonra yarim dozluk üçüncü dozun 65 yas üzerine ve riskli gruplara yapilmasini uygun buldu.

FDA’nin Komitenin önerisinin ardindan Moderna’nin üçüncü dozuna acil kullanim izni vermesi durumunda ABD Hastalik Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) asi danismanlari, hangi gruplara asiyi tavsiye edeceklerini tartismak için bir araya gelecek. CDC’nin Bagisiklama Uygulamalari Danisma Komitesi, 21 Ekim’de güçlendirici dozlari tartismak üzere toplanmasi planlandi.

Öte yandan FDA ve CDC, 65 yas üstü ve riskli durumda bulunanlar için Pfizer/BioNTech asisinin üçüncü dozunu yapilmasina onay vermisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.