AB Dis Iliskiler Servisi Genel Sekreter Yardimcisi Ve Siyasi Direktörü Mora, Tahran'da

Avrupa Birligi (AB) Dis Iliskiler Servisi Genel Sekreter Yardimcisi ve Siyasi Direktörü Enrique Mora, Tahran'da Iran Disisleri Bakan Yardimcisi Ali Bakiri ile nükleer müzakere meselesini görüstü.Iran Disisleri Bakanligindan yapilan açiklamaya göre Mora ve Bakiri görüsmede, Afganistan'daki gelismeler, nükleer anlasma müzakereleri ve Tahran ile AB iliskilerini ele aldi.

Iran Disisleri Bakanligi Sözcüsü Said Hatibzade, bu hafta nükleer anlasma ile ilgili bazi gelismelerin olacagini ve Mora ile görüsmelerde bu konularin degerlendirilecegini bildirmisti.

Nükleer anlasmanin taraflari, 6 Nisan'da Avusturya’nin baskenti Viyana’da görüsmelere baslamis ancak. müzakerelere haziran sonunda ara verilmisti.

Bu sirada Iran'da önceki hükümetin aksine Bati'ya mesafeli ve nükleer anlasmanin ülkeye fayda saglamadigini savunan muhafazakarlarin olusturdugu hükümet göreve baslamisti. Nükleer anlasmanin taraflari, Tahran'a görüsmelere dönme çagrisi yaparken Iranli yetkililer, görüsmelerin ne zaman baslayacagina dair net tarih vermiyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.