'Yeni Uygulamanin Sektördeki Kayit Disiligin Azaltilmasi Disinda Hiçbir Amaci Yoktur'

Hazine ve Maliye Bakanligi, sosyal medyada yer alan döviz bürolarina yönelik Yetkili Müesseseler Tebligi’ne iliskin, “Söz konusu yeni uygulamanin sektördeki kayit disiligin azaltilmasi ve kurumsallasma düzeyinin artirilmasi ile uluslararasi düzenlemelere uyum disinda baska hiçbir amaci yoktur” açiklamasini yapti.

'Yeni Uygulamanin Sektördeki Kayit Disiligin Azaltilmasi Disinda Hiçbir Amaci Yoktur'
Hazine ve Maliye Bakanligi, bazi basin yayin organlarinda ve sosyal medya mecralarinda yer alan döviz bürolarina yönelik Yetkili Müesseseler Tebligi’ne iliskin iddialarla ilgili açiklama yapti. Söz konusu iddialarin gerçegi yansitmayan ve gerçekle uzaktan yakindan ilgisi olmayan iddialar oldugu kaydedilen açiklamada, geçtigimiz gün 2018-32/42 sayili Teblig degisikligine kadar kambiyo mevzuati kapsaminda döviz alim satiminda bir kimlik bildirim yükümlülügü bulunmamasinin yani sira, daha önce Mali Suçlara Arastirma Kurulu (MASAK) mevzuati kapsaminda islem tutari ya da birbiriyle baglantili birden fazla islemin toplam tutarinin 75 bin lirayi asan islemler ile Vergi Mevzuati uyarinca 3 bin Amerikan dolari veya esitini asan islemlerde kimlik tespiti zorunlulugunun bulundugu hatirlatildi. 2018-32/45 sayili Teblig’de yapilan degisiklikle bir alt sinir olmaksizin döviz alim satim islemlerinde kimlik tespitinin zorunlu hale getirildigi belirtilen açiklamada, Türkiye’de bankalar ve sermaye piyasasi araci kuruluslari nezdinde gerçeklestirilen islemlerde oldugu gibi yetkili müesseseler sektöründeki tüm islemlerin de kayit altina alinmasi ve sektörün uluslararasi uygulamalar ile uyumlu hale getirilmesinin hedeflendigi aktarildi.

“SÖZ KONUSU YENI UYGULAMANIN SEKTÖRDEKI KAYIT DISILIGIN AZALTILMASI VE KURUMSALLASMA DÜZEYININ ARTIRILMASI ILE ULUSLARARASI DÜZENLEMELERE UYUM DISINDA BASKA HIÇBIR AMACI YOKTUR”

AÇIKLAMA SÖYLE DEVAM ETTI:

“Söz konusu yeni uygulamanin sektördeki kayit disiligin azaltilmasi ve kurumsallasma düzeyinin artirilmasi ile uluslararasi düzenlemelere uyum disinda baska hiçbir amaci yoktur. Teblig ile yapilan degisiklik, döviz piyasalarina iliskin herhangi bir müdahaleyi kesinlikle içermemektedir. Düzenleme, sadece döviz bürolarinin isleyisi ve kurumsallasmasina yönelik ihtiyaçlari karsilamaya yönelik olarak hazirlanmistir.”

(Mustafa Cenik/IHA)

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.