Yemen, Husilerin Kusattigi Abdiya Için Insani Kriz Uyarisini Tekrarladi

Yemen hükümeti, Marib vilayetine bagli Abdiya ilçesinin Husiler tarafindan kusatma altinda tutulmaya devam edilmesi durumunda insani bir felaket kriziyle karsi karsiya kalinacagi uyarisini yineledi.

Yemen Enformasyon Bakani Muammer el-Iryani Twitter hesabindan yaptigi paylasimlarda, Husi kusatmasi altindaki Abdiye ilçesinin durumuna iliskin bilgiler sundu.

Iryani paylasimlarinda su ifadelere yer verdi:

"Yaklasik bir aydir kusatma altindaki Abdiya'da ilaç ve tibbi malzeme tükendi, elektrigin kesilmesi ve akaryakitin tamamen tükenmesiyle ilçedeki tek hastanede tibbi cihazlar durdu. Ilçedeki saglik kaynaklari, Husilerin gelisigüzel saldirilari sebebiyle aralarinda kadin ve çocuklarin da bulundugu sivil yarali sayisinin 160 oldugunu vurguluyor. Husiler, ilçedeki çesitli köylerdeki 500 eve saldiri düzenledi. Bazi bölgelerde Husilerin keskin nisancilari, hareket eden her seye ates açiyor"

- Disisleri Bakani Bin Mubarek, Guterres'e bilgi verdi

Yemen Disisleri Bakani Ahmed Avad bin Mubarek, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e Abdiye ilçesinde 35 bin sivilin kusatma altindaki dramini anlattigi belirtildi.

Yemen hükümetine bagli SABA haber ajansinin verdigi bilgiye göre Bin Mubarek, Guterres ile yaptigi telefon görüsmesinde, BM ve kurumlarinin bölgeye acil müdahalede bulunmasini istedi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.