Yagcibedir Halisinda Üretime Hiz Verildi

Sakarya Büyüksehir Belediyesi, kültür mirasini yasatmak ve kadin istihdamini artirmak için üretim faaliyetlerini günden güne genisletiyor. Türkiye’nin tarihi halisi Yagcibedir halisinin üretimi için Sakarya Ofis Sanat Merkezi’nde olusturulan imalathanede el emegi, göz nuru olan yüzlerce hali üretildi.

Yagcibedir Halisinda Üretime Hiz Verildi
Sakarya Büyüksehir Belediyesi, kültür mirasini yasatmak ve kadin istihdamini artirmak için üretim faaliyetlerini günden güne genisletiyor. Kültür mirasi olan, Türkiye’nin tarihi halisi Yagcibedir halisinin üretimi için Sakarya Ofis Sanat Merkezi’nde olusturulan imalathanede el emegi, göz nuru olan yüzlerce hali üretildi. Dokusu ve yapisiyla tarihi yansitan bu hali Sakarya’da çok talep gördü. Baskan Yüce, bunun üzerine yeni bir imalathane açilmasi ve üretime hiz verilmesi konusunda talimat verdi. Arifiye Belediyesi ile yapilan protokolle Çaybasi Fuadiye Mahallesi’nde Büyüksehir tarafindan yeni bir imalathane kurularak, bölge sakini 7 kadin istihdam edildi. OSM ve Arifiye’de yeni kurulan imalathaneyi ziyaret eden Baskan Ekrem Yüce, çalismalarla ilgili bilgi alarak imal edilen Yagcibedir halilarinin kesimini yapti.

Kültürün yasatilmasi ve kadin istihdaminin çogalmasi adina yapilan çalismalarin önemine deginen Baskan Yüce, “Yagcibedir Halisi üretimine hizla devam ediyoruz. Hamdolsun haliya talep çok yogun, siparisler sürekli geliyor. Kültür mirasimizin üretimine önce OSM’de baslamistik, üretimi hizlandirmak için Arifiye Belediyemizle bir protokol yaptik ve bir imalathane de Çaybasifuadiye Mahallemizde açtik. Burada mahalle sakinlerinden 7 kadin kardesimizi istihdam ettik, istihdami sürdürecegiz. Kültürümüzü, degerlerimizi ve Sakarya’nin sembollerini gelecege tasimak için gayretle çalisacagiz” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.