Venezuela, 'Sömürge Dönemi Soykirimi' Için Ispanya'dan Özür Bekliyor

Venezuela Devlet Baskani Nicolas Maduro, Ispanya'nin sömürge döneminde yerli halklara yönelik baslattigi 300 yillik soykirim için özür dilemesi gerektigini söyledi.

Maduro, devlet televizyonu VTV kanalina yaptigi açiklamada, Ispanyol sömürgeciliginin, 300 yillik tarihi olaylarin siyasi konseyde tartisilmasi için Latin Amerika ve Karayipler Toplulugu (CELAC) baskanina mektup gönderecegini bildirdi.

Ispanya Krali VI. Felipe'ye de mektup yazacagini dile getiren Maduro, "Ispanya Krali'nin tarihsel olaylar karsisinda tutumunu düzeltmesini ve Amerika kitasinda yerli halklara yönelik 300 yillik soykirim için af dilemesini talep ediyoruz." ifadesini kullandi.

Maduro, Ispanya'nin da sömürgecilige karsi sanli ve kahramanca bir tarihe sahip oldugunu belirterek, "Ispanya'nin, tarihi acinin ne oldugunu anlamasi gerekir." dedi.

Tarihçilerden, antropologlardan ve sosyologlardan olusan bir hakikat komisyonun kurulmasini isteyen Maduro, Amerika kitasinda 300 yil boyunca uygulanan sömürge olaylarinin aydinlatilmasini talep etti.

- Meksika'dan da benzer talep gelmisti

Meksika Devlet Baskani Manuel Lopez Obrador, 26 Mart 2019'da yaptigi açiklamada, Ispanya'nin 16. yüzyil basinda Amerika kitasinda yürüttügü isgal ve yerli halklara karsi isledigi suçlar konusunda resmi özür dilenmesi için Ispanya ve Vatikan'a mektup yolladigini bildirmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.