Ugur Okullari'ndan Türkiye'nin 52 Ilinde 'Kitap Benim' Bulusmasi

Ugur Okullari Egitim ve Ögretimden Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Arda Ergez: 'Okullarimizin tümünde, özel kitap okuma alanlarimizda, siniflarimizda, kütüphanelerimizde her gün 20 dakikalik serbest okuma saatlerimizle ögrencilerimize kitap okuma bilincini asilamayi, farkindalik yaratmayi hedefliyoruz'.

"Kitap Benim" projesi kapsaminda her gün okullarda 20 dakika serbest okuma saati düzenleyen Ugur Okullari, toplumda okuma farkindaligi olusturmak amaciyla açik alanlarda okuma etkinligi gerçeklestirdi.

Ugur Okullari açiklamasina göre, Istanbul'dan Izmir'e, Denizli'den Van'a kadar Türkiye'nin dört bir yaninda ögrenciler; sahillerde, parklarda, bahçelerde sosyal mesafeye dikkat ederek ve maskelerini takarak kitap okudu.

Ögrencilerin okuma, okudugunu anlama, düsünceleri yorumlama, bunlari zihninde yapilandirarak degerlendirme ve iliski kurma becerilerini gelistirmeyi hedefleyen Ugur Okullari, 4 yildir devam eden "Kitap Benim" projesini sürdürüyor. Tüm kademelerdeki ögrenciler her gün okulda belirlenen ders saatinde 20 dakika kitap okuyor. Yilda bir kez ise Türkiye'nin 52 ilinde 112 okulda egitim gören tüm ögrenciler için proje okul disina tasiniyor. Ögrenciler sahillerde, parklarda, bahçelerde kitap okuyor. Bu yil da proje kapsaminda toplumda da okuma farkindaligi olusturmayi amaçlayan ögrenciler, Türkiye'nin dört bir yaninda açik alanlarda okuma etkinligi gerçeklestirdi.

- "Okuma bilincinin küçük yaslardan itibaren çocuklara asilanmasi gerekiyor"

Açiklamada görüslerine yer verilen Ugur Okullari Egitim ve Ögretimden Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Arda Ergez, "5 dil 2 beceri temelli egitim felsefemizin basinda gelen ana dil egitimi kapsaminda, ögrencilerimizin Türkçeyi dogru kullanma, okudugunu anlama ve yorumlama, genis kelime hazinesine sahip olma ve imla kurallarini bilme gibi beceriler ile donanmasi öncelikli hedeflerimiz arasinda. Bunu elde etmenin ilk adimi ögrencilerimize okuma aliskanligi kazandirmaktan geçiyor." ifadelerini kullandi.

Kitap okumaya verdikleri önemle akademik basariyi ve sinav basarisini da desteklerini aktaran Ergez, sunlari kaydetti:

"Okullarimizin tümünde, özel kitap okuma alanlarimizda, siniflarimizda, kütüphanelerimizde her gün 20 dakikalik serbest okuma saatlerimizle ögrencilerimize kitap okuma bilincini asilamayi, farkindalik yaratmayi hedefliyoruz. Okullarimizdaki tüm personelimiz ayni anda bu etkinlige dahil oluyor. Projemiz ile ögrencilerimizin ve tüm çalisanlarimizin yeni dünyalar kesfetmelerini arzu ediyoruz. Bu projemizi de Kitap Kapagi Tasarim Yarismasi, Kitap Kurduna Ödül Uygulamasi siniflarda kendilerinin el becerileri ile gelistirdigi kütüphaneler, yazar etkinliklerimiz ve hatta münazaraya kadar uzanan genis bir yelpazeye yayarak verimini ve kaliciligini artirmayi amaçliyoruz.

Okuma bilincinin küçük yaslardan itibaren çocuklara asilanmasi gerekiyor. Ögrenciler, kitap okuyarak hem farkli karakterlerin dünyasini hem de kendi dünyalarini kesfe çikar. Her kitap yeni bir serüvendir. Bu yolculukta onlara ilk rehberlik edecek kisiler de ebeveynlerdir. Özellikle 0-6 yas grubunda ebeveynlerin destegiyle çocuklara kitap okuma aliskanligi kazandirilmali. Yas grubuna uygun kitaplar okunmali. Okuma-yazmayi ögrendikten sonra ise farkli hikayelerle çocuklar okumaya tesvik edilmeli. Daha büyük yas grubundaki ögrenciler sadece ebeveynlerinin veya ögretmenlerinin seçtigi kitaplari degil, yas grubu özelliklerine uygun olacak sekilde, kendi kisisel özelliklerine, kendi ilgi alanlarina yönelik kitaplar seçmeli. Bu yaklasimla kitaplarla bag kuran ögrenciler, akademik ve bireysel gelisimlerine de katkida bulunurlar."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.