Türkiye'nin En Büyük Kizilötesi Teleskobunda Sona Gelindi

Erzurum’da bulunan Türkiye’nin en büyük kizilötesi teleskobu, 2022’de ilk isigini alacak. Atatürk Üniversitesinin yürüttügü Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 Vizyon projeleri arasinda yer alan Dogu Anadolu Gözlemevi (DAG) çalismalarinda sona geliniyor.

Türkiye'nin En Büyük Kizilötesi Teleskobunda Sona Gelindi
Yeni YÖK Vizyonu çerçevesinde, Atatürk Üniversitesinin Yeni Nesil Üniversite Tasarim ve Dönüsüm Projesi kapsamindaki en büyük ve önemli yatirimlarindan olan DAG projesi, ilk isigin alinacagi 2022 yilini iple çekiyor.

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Arastirma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) Müdürlügü bünyesinde basariyla yürütülen DAG Projesi sayesinde, Türkiye’nin en büyük çapli (4 m) hem görsel (VIS) hem de yakin kirmizi ötesi (NIR,<3 micron) bölgede gözlem yapacak teleskobuyla, astronomi, astrofizik ve uzay bilimleri alanlarinda uluslararasi düzeyde projelerin ve ortak çalismalarin yürütülecegi büyük gözlemevi kurulmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Italya’da yapilan DAG’in teleskobu 26 Subat 2021’de 100 tonluk 6 tirlik filo ile Erzurum’a getirilmisti. Atatürk Üniversitesi’nin tahsis ettigi özel hangarlarda koruma altina alinan parçalar havalarin isinmasiyla parçalar halinde 3 bin 170 metre yüksekligindeki Konakli Dagina çikartildi.

Projede son kisma ulasan mühendisler bu asamada teleskobun kurulumunu sagliyor. Parçalarin montajinin ardindan DAG’in 2022 yilinda ilk isigi almasi bekleniyor. Ayrica teleskobun montajlama kismi ise yerlestirilen kameralar ile 24 saat boyunca takip ediliyor.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.