TEB Çagri Merkezi'ne 3 Dalda Altin Madalya

Türk Ekonomi Bankasi (TEB), çagri merkezi sektörünün en iyilerinin ödüllendirildigi Contact Center World Awards tarafindan 3 farkli dalda altin madalya ile ödüllendirildi.

Bankadan yapilan açiklamaya göre, TEB, müsterilerine sundugu hizmetlerle uluslararasi alanda bir kez daha ödüllerle taçlandirildi. Sesli yönlendirme, self servis fonksiyonlarinin artirilmasi, ve konusma analitigi gibi uygulamalariyla müsteri deneyiminde fark yaratan TEB Çagri Merkezi, iletisim merkezi ve müsteri bagliligi uygulamalari alaninda 200 binden fazla üyesi ile küresel bir birlik olan "Contact Center World" tarafindan düzenlenen Contact Center World 2021 Ödülleri’nde 3 farkli kategoride altin madalya kazandi. Buna göre TEB, “En Iyi Çagri Merkezi”, “En Iyi Teknoloji Kullanimi” ve “En iyi Müsteri Deneyimi” kategorilerinin kazanani oldu.

TEB, “En Iyi Teknoloji Kullanimi” kategorisinde elde ettigi altin madalyayi TELEPATI isimli chatbot uygulamasi sayesinde kazandi. Bir kisisel bankacilik asistani olan TELEPATI, kimlik dogrulama özelligi sayesinde birçok bankacilik isleminin hizli ve kolay bir sekilde gerçeklestirilmesini sagliyor.

TEB Çagri Merkezi yilda 20 milyonun üzerinde kontagi 9 farkli kanalla yönetirken ayni zamanda ilk kontakta çözüm ve verimlilik çalismalari yapiyor. Bu çalismalari yaparken müsteri deneyiminde mükemmellige önem vererek, müsterilerin almis olduklari hizmeti baskalarina tavsiye edecek kadar memnun ayrilmasini amaçliyor.

- "Müsterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam edecegiz"

Açiklamada görüslerine yer verilen TEB Bireysel ve Özel Bankacilik Kidemli Genel Müdür Yardimcisi Gökhan Mendi, özellikle salgin döneminde çagri merkezi üzerinden saglanan hizmet kalitesinin belirleyici bir unsur haline geldigi belirtti.

Çagri merkezlerinin müsterilerden aldigi geri bildirimlerle her geçen gün kendini gelistirmeye devam ettiginin altini çizen Mendi, su degerlendirmelerde bulundu.

"Böylece aldigimiz ödüllere her yil yenilerini ekleyebiliyoruz. Son olarak da hem küresel itibari hem de ulastigi üye sayisiyla sektörünün önde gelen kuruluslarindan olan Contact Center World, bizi bu yil 3 farkli altin madalya ile ödüllendirdi. Bundan mutluluk duyuyoruz. Bizi gururlandiran diger bir gelisme ise aldigimiz ödül kategorileri oldu. Çünkü son dönemde müsterilerimiz bankacilik islemlerini dijital kanallarimiz ve çagri merkezimiz üzerinden sürdürdü. 'En Iyi Çagri Merkezi', 'En iyi Müsteri Deneyimi' ve kisisel bankacilik asistanimiz TELEPATI ile aldigimiz 'En Iyi Teknoloji Kullanimi' kategorilerinde ödüllendirilmemiz ise TEB’in bu alanlardaki hizmetlerini ne kadar basarili bir sekilde sagladiginin ispati oldu. Bu ödüller, ‘hepimize isimizi daha iyi yapmamiz’ için bir motivasyon olacak, müsterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam edecegiz."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.