Seyhan'da 2 Yilda 3 Bin 600 Sokak Hayvani Kisirlastirildi

Seyhan Belediyesi, sokak hayvaninin üremesini kontrol altina almak için kurdugu Sokak Hayvanlari Bakim ve Kisirlastirma Merkezi araciligiyla 2 yilda 3 bin 600 sokak hayvaninin kisirlastirma islemi sorunsuz sekilde tamamladi.

Seyhan'da 2 Yilda 3 Bin 600 Sokak Hayvani Kisirlastirildi
Sehir içinde kedilerin de kisirlastirilabildigi Türkiye’nin ilk ve tek kisirlastirma merkezi olan Seyhan Belediyesi Saglik Müdürlügü Sokak Hayvanlari Bakim ve Kisirlastirma Merkezi’nde açildigi günden bu yana geçen iki yillik sürede 3 bin 600 kisirlastirma islemi basariyla tamamlandi. Profesyonel ekip ve uygun araç ve gereçlerle gerçeklesen kisirlastirma operasyonlarinin ardindan sagligina kavusan kedi ve köpekler, Seyhan Belediyesinin besleme alanlarina yakin dogal yasam alanlarina birakiliyor.

Seyhan Belediye Baskani Akif Kemal Akay, dogaya ve hayvanlara da sahip çiktiklarini belirterek, “Evcillestirilebilen sokak hayvanlarindan kedi ve köpekler, aç kalirsa hayvanseverleri üzüyor, sokakta basibos dolasirsa vatandasi tedirgin ediyordu. Seyhan’in 84 farkli noktasindaki beslenme çalismasi yaparak ve belgeli hayvansever yurttaslarimiza da mama destegi vererek sokak hayvanlarinin aç kalmamasi için çalismamizi araliksiz sürdürüyoruz. Sokakta basibos dolasan kedi ve köpeklerin vatandasi rahatsiz etmemesi ve kontrollü üremesi için iki yil önce Kisirlastirma Merkezimizi açtik. Merkezimizde Bugüne kadar 3 bin 600 kedi ve köpegin kisirlastirma islemini basariyla tamamladik. Kisirlastirma islemi, köpeklerin saldirganligini en aza indiriyor. Yaptigimiz besleme çalismalariyla sokak hayvanlarinin aç kalmasinin önüne geçerken, kisirlastirma islemiyle de sokak hayvanlarindan korkan çocuk veya büyük bireylerin tedirginliklerini en aza indirdigimizi düsünüyorum” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.