Selimiye Imam Hatip Ortaokulunda 4006 TÜBITAK Bilim Fuari Açildi

Fuarda 70 ögrenci tarafindan hazirlanan 23 proje sergilendi.

Edirne Selimiye Imam Hatip Ortaokulunda "4006 TÜBITAK Bilim Fuari" açildi.

Fuarda 70 ögrenci tarafindan hazirlanan 23 proje sergilendi.

Il Milli Egitim Müdürü Önder Arpaci, fuarin açilisinda yaptigi konusmada, ögrencilerle 1,5 yillik aranin ardindan bir etkinlikle bulusmanin mutlulugunu yasadiklarini söyledi.

Selimiye Imam Hatip Ortaokulunun, Edirne'nin en güzide ve en basarili okullarindan oldugunu belirten Arpaci, "Okulumuz, yapmis oldugu çalismalarla basarili islere imza atmakta, bizleri de gururlandirmaktadir." dedi.

Arpaci, Türklerin bilim tarihine damga vuran bir medeniyetin torunlari oldugunu ifade etti.

Tarihte Türk bilim insanlarinin önemli buluslara imza attigini belirten Arpaci, söyle konustu:

"Sayin Cumhurbaskanimizin sürekli söyledigi 'düsün, tasarla, uygula' fikrinden hareketle artik çocuklarimiz bilim alaninda da basarili olmaktadirlar. Robotik kodlamayla, yazilimlarla, yapay zekayla insallah bilim insanlarimizin yolundan gideceksiniz. Insallah bundan sonra yapacaginiz çalismalarda da hem Edirne'mizi hem de güçlü Türkiye'mizi en iyi sekilde sizler temsil edeceksiniz."

Okul Müdürü Fatih Ot da Selimiye Imam Hatip Ortaokulunun 600 ögrencisi ve 55 ögretmeniyle Edirne'de güzel çalismalara imza attigini belirtti.

4006 TÜBITAK Bilim Fuari'nin da bu güzel çalismalardan biri oldugunu ifade eden Ot, "Insallah bu fuarimiz ögrencilerimizin gelisimine, ilim irfan ve hikmet yolunda yeni ilhamlar kazanmasina ve yeni projelere baslamak için heveslenmelerine vesile olur." dedi.

Açilis kurdelesinin kesilmesinin ardindan, aralarinda "Ben senin yasindayken", "Chladni desenleri", "Poliüretan ile topraksiz tarim", "Bisikletimi sürüyorum, enerjimi üretiyorum", "The magic sandbox" gibi çalismalarin de yer aldigi projelerin bulundugu alan gezildi.

Açilisa AK Parti Il Baskani Belgin Iba, Il Müftüsü Alettin Bozkurt, Çevre ve Sehircilik Il Müdürü Engin Öztürk, Anadolu Gençlik Dernegi Edirne Sube Baskani Abdülhamit Iris, AK Parti Il Baskan Yardimcisi Rasim Özgün, ögretmenler ve veliler katildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.