Rusya, Afganistan'da Teröristlere Silah Tedarik Yollarinin Kapatilmasini Istiyor

Rusya Disisleri Bakani Sergey Lavrov, Afganistan’da teröristlere silah tedarik kanallarinin bir an önce kapatilmasi gerektigini söyledi.

Lavrov, Moskova’da düzenlenen 17. Bagimsiz Devletler Toplulugu Istihbarat ve Güvenlik Kurumlari Baskanlari Toplantisi'nda konusma yapti.

Afganistan’da, Orta Asya’ya dogru göç akisinin artmasina neden olan insani durumun daha fazla bozulmasini önlemek gerektigini söyleyen Lavrov, “Terörist ve diger radikal unsurlarin mülteci kisvesi altinda güney sinirlarindan sizabilecegine dair korkularimizi paylasiyoruz. Onlara her türlü askeri ürün ikmal edilen kanallarin bir an önce kapatilmasi gerekiyor.” diye konustu.

Bagimsiz Devletler Toplulugu, Kolektif Güvenlik Anlasmasi Örgütü (KGAÖ) ve Sanghay Isbirligi Örgütü (SIÖ) çerçevesinde Afganistan ile ilgili olarak is birliginin artirilmasinin önemine isaret eden Lavrov, bu hususun geçen ay Dusanbe’de yapilan KGAÖ ve SIÖ zirvelerinde ele alindigini hatirlatti.

-Bati’nin Orta Asya’ya yardim teklifi iyi analiz edilmeli

Bazi Batili devletlerin Orta Asya ülkelerine "degisen askeri-politik durumun sonuçlarinin üstesinden gelmeye yardimci olma bahanesi altinda" güvenlik alaninda ikili is birligi kurmayi teklif ettigine dikkat çeken Lavrov, “Elbette her ülke halkinin ulusal çikarlarini karsilayan bagimsiz dis politikaya sahip olma hakkina sahiptir. Ancak bu tür tekliflerin gerçek faydalari ve bölgesel istikrar dahil, bu tekliflerle ilgili potansiyel maliyetler her zaman dikkatli bir analizi gerektirir. Aramizda var olan bölgesel mekanizmalar dogrultusunda böyle bir analiz yapmayi uygun buluyorum.” ifadelerini kullandi.

- ABD ve AB’nin Belarus’a müdahalesi endise verici

Rusya’nin, ABD ve Avrupa Birligi’nin (AB) Belarus’un iç islerine kaba bir sekilde müdahale etmesinden derin endise duydugunu kaydeden Lavrov, Bati’nin Minsk’e yönelik yaptirim ve siyasi baskilarini sürdürdügünü, bunun yani sira toplumu güçlendirme ve anayasa reformu çabalarinin tamamen yok sayildigini dile getirdi.

AB’nin eylemlerinin gerçek hedefinin ne oldugunu gösterdigini söyleyen Lavrov, “Yalnizca Belarus halki ve onun yasal temsilcileri mevcut ulusal mevzuat çerçevesinde kendi gelecegini belirleme hakkina sahiptir.” diye konustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.