Roma Arsenalinde 'Cihad-Ül Ekber Ve Bir Zamanlar Selçuklu' Sergisi

Tokat’in Niksar ilçesinde Roma dönemine ait arsenalde (silah deposu) “Cihad-ül Ekber ve Bir Zamanlar Selçuklu” adli sergi açildi.

Roma Arsenalinde 'Cihad-Ül Ekber Ve Bir Zamanlar Selçuklu' Sergisi
Niksar ilçe merkezinde Roma döneminde milattan önce 2-3’üncü yüzyillarda yapildigi tahmin edilen arsenal, farkli bir etkinlige ev sahipligi yapti. Arsenalde Anadolu’ya gelen Türklerin giyim, kusam, motif kültürünü yansitan eserler sergilendi. Cihad-ül Ekber Danismendliler Niksar Müzesi’nde bulunan eserlerin yer aldigi sergi büyük ilgi gördü.

Serginin açilis töreninde konusan Niksar Belediye Baskani Özdilek Özcan, Roma arsenalinin ayakta kalan Anadolu’daki ender eserlerden birisi olduguna dikkat çekti. Arsenalde sergilenen eserlerin Anadolu’ya gelen Türklerin giyim, kusam, motif, kültürünü yansittigini belirten Baskan Özcan, “Görülen bütün eserler Kültür Bakanligimiz hocalarindan Isin Firat hanimefendinin tek tek ekibinin ve onun sanat ekibinin ellerinden ince ince el emegi göz nuru nakis nakis islenerek yapilmis eserlerdir. Ecdadin hangi giyim tarziyla neleri kullandigi, nasil isledigi, hangi el sanatlarina sahip oldugunu burada çok rahatlikla ziyaret eden hemserilerimizin görme sansi olacak” dedi.

Baskan Özcan, müze içerisinde bulunan eserlerin hikayelerini animasyon film haline getireceklerini de belirterek, “Insallah müzemizin içinde bulunan bu eserlerin müzede sergisi ve hikayelerinin ve animasyon filmlerinin çekilmesi süreci devam ediyor. Ayri ayri her odada hikayelerin anlatildigi filmleri müzede görecek ziyaretçilerimiz. Hedefimiz insallah Kültür ve Turizm Bakanligimizla mart ya da nisan aylarinda Cihad-ül Ekber Niksar Danismendliler Müzesi’nin açilmasi sürecini de hep beraber coskulu bir sekilde saglayacagimizi ifade etmek istiyorum. Arsenalda bugün gerçeklestirdigimiz sergimizi bunun bir teshiri olarak degerlendirebiliriz” diye konustu.

Geleneksel El Sanatlari Akademi Yönetim Kurulu Baskani Isin Firat ise serginin kültürel mirasi yansittigini ifade ederek, “Bütün bu Cihad-ül Ekber ve Bir Zamanlar Selçuklu sergisinin içerisinde menkibeler var, yasanmisliklari tasvir eden yagli boya tablolar var, 26 tane replika kostüm var. Dönemdeki motiflerin, Çin motiflerinin, ahsap motiflerin, tas motiflerinin islenmis oldugu replika kostümler, sapkalar ve zirhlardan olusan toplam 350 parça eser var” dedi.

Baglar Mahallesi’ndeki serginin açilisina Niksar Kaymakami Ilhami Dogan, Niksar Belediye Baskani Özdilek Özcan, Kültür ve Turizm Il Müdürü Adem Çakir ile davetliler katildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.