Rize'nin Ata Tohumlari Seralarda Hayat Buluyor

Rize’de belediye tarafindan kurulan seralarla geçmisten gelen ata tohumlari yeniden hayat buluyor.

Rize'nin Ata Tohumlari Seralarda Hayat Buluyor
Geçmis dönemlerden kalma, organik özelligini kaybetmemis ata tohumlari Rize Belediyesi’nin olusturdugu sera alaninda yeniden hayat buluyor. Sadece kadinlarin çalistigi seralarda, köylerden toplanarak getirilen tohumlar çelikleme yöntemi ile çogaltilarak yeniden vatandaslarin hizmetine sunuluyor. Böylelikle bölgeye uygun ve bölgeye has bitki türleri yok olmaktan korunuyor. Domates, biber, patlicanin yani sira onlarca süs bitkisi de bu sera alanlarinda hayat buluyor.

"Hiçbir sey atil durumda degil"

Tarim ve Orman Il Müdürlügü’nden ve vatandastan toplanan tohumlarla ata tohumlarinin çogaltilmasini hedeflediklerini dile getiren Sera Sefi Hatice Kazanci “Bu alanimizda süs bitkileri çelikleme çalismalari yapiyoruz. Ayni zamanda Tarim ve Orman Müdürlügü’nden aldigimiz ata tohumlarin üretimini yapiyoruz. Biber, domates, salatalik gibi çesit çesit ürünler üretiyoruz. Disaridan sökülüp getirilen bitkilerimiz burada toplanip bakim yapiliyor. Buranin her firsati kullaniliyor. Yani burada hiçbir sey atil durumda degil. Her sey degerlendiriliyor. Çelikleme üretimi yapiyoruz. Birçok çesit bitkinin üretimini alanimizda bulunan seralarda yapiyoruz” dedi."Daha modern tarim için çalisiyorlar"

Ilkel yöntemlerin yani sira daha modern bir tarim üzerinde çalismalar yürüttüklerinin altini çizen Kazanci “Daha modern bir tarim düzenine geçmeye çalisiyoruz. Bildiginiz üzere yöremiz bir tarim bölgesi fakat çogu kisi dogru tarimi bilmiyor. Yöremizde de üreticiler çok fazla. Pazar, Hemsin taraflarinda bizim üreticilerimiz de var. Onlari destekleme çalismalarimiz da devam ediyor. Bu konuda baskanimizin da destegi büyük” diye konustu."200’e yakin Rize’de yetisen süs bitkisi var"

Sebze ve meyvelerin yani sira 200’e yakin süs bitkisinin de çelikleme islemlerini yürüttüklerini dile getiren Kazanci “200’e yakin süs bitkisi çesidimiz var. Ayriyeten domates, salatalikta seralarimizda ekerek üretiyoruz. Subat ve Mart aylarinda fide satislarimiz da oluyor. Disaridan almak yerine insanlar buradan birçok çesit ürün alabilir. Ayni zamanda fide ve tohum da alabilir” ifadelerini kullandi.

"Hem ögreniyor hem kazaniyorlar"

ISKUR’un Is Basi Egitim Programlari sayesinde kadinlarin hem istihdam edildigi hem de tarimi ögrendigini hatirlatan Kazanci “Kadinlarin istihdam konusu benimde en çok önemsedigim konu. Baskanimizda bu konuda bize çok yardimci oluyor. Bahçe islerini seven kadinlar burada çalisiyor ve gelir elde ediyor. Buraya gelen kadinlarimiza da ayni zamanda egitim veriyoruz. Burada çalisan kisilerin çok iyi bilgilerle buradan ayrildigi bilgileri de bizlere geliyor. Biz burada çok sey ögrendik gibisinden söylemler aliyoruz. Insallah tarim sehrimizde tarimi daha iyi yerlere getirecegiz. Sadece çaya bagimli kalmak aslinda pek saglikli degil. Iklim sartlari sürekli degisiyor. Iklimin bize nasil imkanlar sunacagini bilemiyoruz” seklinde konustu."Ellerinde tohum varsa buraya getirebilirler"

Vatandaslarin ellerinde olan eski tohumlarini getirmeleri halinde yeniden vatandaslara dagitilmak üzere çogaltabileceklerini sözlerine ekleyen Kazanci “Il disindan gelen bitkilerimiz oluyor. Her yöreden gelen bitkiler topraga uyum saglayamiyor. Burayla Trabzon’un arasinda bile çok büyük farklar görülüyor. Trabzon’da yetisen domates, biber bile bazen burada yetisemeyebiliyor. Bunun üzerine sunu söyleyeyim vatandaslarimizin tohumlari varsa buraya getirebilirler. Vatandaslarin ellerinde bulunan ata tohumlari oluyor. Biz burada onlari yetistirip çogaltip onlara tekrar verebiliyoruz. Eger varsa buraya getirebilirler” dedi."Yapay gübre yerine dogal gübreler üretip kullaniyoruz"

Zeliha Akin isimli sera çalisani ise yaptigi açiklamada “Serada geçici olarak çalisiyorum. Üretmeyi çok seviyorum. Hatice hanim ve baskanlarimiz sayesinde buraya gelme firsatimiz oldu. Birçok bilgi edindik. Burada çalismaktan çok mutluyum. Toprakla ugrasmayi bütün kadinlarimiza tavsiye ederim. Hem kendimize hem de çevremizdeki insanlara çok faydali. Ayriyeten sagligimiz içinde iyi. Ata tohumlarini burada toplayip büyüdüklerini görmek çok güzel. Bütün bitkilerin üretimleri farkli oluyor. Bunlarla ugrasmaktan da gerçekten mutlu oluyoruz. Buradaki arkadaslarimizla imkanlardan faydalaniyoruz ve ögreniyoruz. Bu hissi toprakla ugrasinca insan anlayabiliyor. Huzur verici. Buradaki bitkiler diger bitkilerden biraz daha farkli oluyor. Yapay gübre yerine dogal gübreler üretip kullaniyoruz. Asla ilaç kullanmiyoruz” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.