Putin Açiklamasi 'Avrupa'daki Enerji Krizi Gaz Açigindan Degil, Elektrik Açigindan Kaynaklaniyor'

Rusya Devlet Baskani Vladimir Putin, Avrupa'daki enerji krizinin, dogal gaz açigindan kaynaklanmadigini belirterek, "Avrupa'daki gaz fiyatlari elektrik açigi nedeniyle yasandi. Bazi ortaklarimizin yaptigi gibi, kendi hatalarindan ötürü baskasini suçlamaya gerek yok." dedi.

Putin, baskent Moskova'da düzenlenen Rusya Enerji Haftasi Forumu'nun ana oturumunda, küresel enerji piyasalari ve güncel konulara dair degerlendirmelerde bulundu.

Salgin dönemi nedeniyle yasanan krizin, küresel enerji piyasalarini derinden etkiledigine isaret eden Putin, "Geçen yil küresel enerji tüketimi yüzde 4,7 düstü. Bu düsüs sektör için son 70 yilda yasanan en ciddi soktu. Talepteki düsüs nedeniyle fiyatlar da düzeltmeye gidildi, örnegin Avrupa'da dogal gaz maliyeti 2018'e kiyasla 2,5 kat düstü." diye konustu.

Petrol piyasalarinda da önemli gelismelerin yasandigini animsatan Putin, "Hiçbirimiz, petrol fiyatlarinin tarihte ilk defa eksi bir degere düsecegine inanamazdik. Ancak geçen yil petrolü depolamak, petrolün kendisinden daha pahali hale geldi." görüsünü paylasti.

Avrupa'da yasanan enerji kriziyle ilgili Rusya'nin "destek vermeye" hazir oldugunu belirten Putin, "Gaz sevkiyatini daha fazla artirmamiz istenirse, artirmaya haziriz. Ortaklarimizin bizden istedigi kadar artirabiliriz. Asla reddetmedik." ifadesini kullandi.

- "Gaz sevkiyatimiz artiyor"

Putin, Avrupa'ya çesitli rotalardan gaz sevkiyatini artirdiklarina dikkati çekerek, "Türkiye üzerinden, Mavi Akim rotasiyla, TürkAkim ve Ukrayna üzerinden de gaz sevkiyatlarini artiriyoruz." açiklamasinda bulundu.

Avrupa'da yasanan enerji krizi nedeniyle Avrupali yetkilileri suçlayan Putin, "Avrupa'daki enerji krizi dogal gaz açigindan ötürü kaynaklanmadi. Avrupa'daki gaz fiyatlari elektrik açigi nedeniyle yasandi. Bazi ortaklarimizin yaptigi gibi, kendi hatalarindan ötürü baskasini suçlamaya gerek yok. Elektrik açigi ise rüzgar enerjisi eksikliginden yasandi. Avrupa depolama tesislerini zor durumda birakan sert kisin ardindan, Avrupalilar spot piyasasina güvendiler." dedi.

Son 10 yildir Avrupa enerji piyasalarinda sistematik hatalar yapildigini öne süren Putin, "Avrupa'da büyük çapli bir piyasa krizine neden oldular. Nükleer enerji ve dogal gaz, elektrik üretiminde ana kaynaklarken, böyle krizler yasanmiyordu." sözlerini sarf etti.

- Silahlanma yarisi nedeniyle ABD'ye suçlama

Konusmasinda küresel siyasi gelismelere yer veren Putin, "Silahlanma yarisi maalesef hizlaniyor. Bu yaris, ABD'nin Anti-Balistik Füze Antlasmasi'ndan çekilmesiyle basladi." diye konustu.

ABD'nin, Afganistan'da bir trajediye neden oldugunu vurgulayan Putin, "Özgürlük ve demokrasi, belirli bir halkin kültürü ve gelenekleriyle iliskilendirilemez. ABD, Afgan halkinin geleneklerine, kültürüne ve tarihine meydan okuyarak, Afganistan'a girdi. Sonuç ise trajedi oldu." düsüncesini dile getirdi.

Güney Çin Denizi'ndeki sorunlarin bölge ülkeleri tarafindan çözülmesi gerektigini anlatan Putin, "Güney Çin Denizi'ndeki tüm sorunlarin, dis müdahale olmadan, uluslararasi hukuk kapsaminda çözülmesi için bölge ülkelerine firsat verilmesi gerektigine inaniyoruz." yorumuna yer verdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.