(Özel) Van'da Her Türlü Kirli Suyu Içilebilecek Duruma Getiren Ilaç Üretildi

Van’da MEDWAVE Medikal LTD. STI. bünyesinde çalismalarini sürdüren Dr. Mehdi Farzpourmachiani, her türlü kirli suyu içilebilir duruma getiren ilaç üretti.

(Özel) Van'da Her Türlü Kirli Suyu Içilebilecek Duruma Getiren Ilaç Üretildi
Van Is Gelistirme Merkezinde (ISGEM) yillardir arastirmalarini sürdüren MEDWAVE firmasi, birbirinden önemli buluslara imza atiyor. Daha önce korona virüsü yok eden cihazi üreterek TEKNOFEST yarismasinda altin madalya alan MEDWAVE firmasi, ayrica meyve kurutma cihazi ve sarj istasyonunu da üretmisti.

"30 ila 45 saniye içerisinde her türlü kirli suyu içilecek hale getiriyor"

Afet zamanlarinda Her türlü kirli suyu içilebilir duruma getiren tablet hakkinda IHA muhabirine açiklamada bulunan Dr. Mehdi Farzpourmachiani, bu bulusun özellikle afet durumlarinda çok faydali olacagina vurgu yapti. Çünkü deprem veya olasi sel durumlarinda insanlarin acilen suya ihtiyaç duydugunu belirten Farzpourmachiani, “Bu icat, suyun acil durumlarda aritilmasi için özellikle afet durumlarinda yardima giden ekiplerin millete su vermesi için önemlidir. Bu ilaç 30 ila 45 saniye içerisinde her türlü kirli suyu içilecek hale getiriyor. Deprem ya da sel gibi acil zamanlarda millete su gerekiyor. Bu suyu çok hizli zamanda tedarik etmek için de, bu ilaçla her türlü suyu kisa zamanda içilecek haline getirerek millete verilebilir. Çünkü afet durumlarinda alt yapilar bozuluyor ve suyu aninda tedarik etmek zor oluyor” dedi.

"Türk Silahli Kuvvetleri’nde de kullanilabilir"

Her tabletin 500 miligramlik suya yeterli oldugunu dile getiren Farzpourmachiani, “Bazen bir litrelik suda da denedik ve sonuç aldik ama tahliller 500 miligramlik su için yeterlidir. Büyük miktarlara da yapabilme sansimiz var. Amacimiz Türkiye’de bunun seri üretimine geçmek. Insallah Türkiye’de üretimi yapilacak olup, bu ilaç afet zamanlarinda Yesilay gibi yardim kuruluslarinda, Türk Silahli Kuvvetlerinde ya da suyu az olan köylerde kullanilabilir” ifadelerini kullandi.

Ilacin ham maddesinin Türkiye’de rahatlikla bulunmasindan dolayi maliyetinin ucuz olacagina da deginen Dr. Farzpourmachiani, “Bunun ham maddesi Türkiye’de ki iç piyasada bulunur. Hiçbir nanomateryal kullanilmadigi için seri üretimi çok kolaydir. Ayrica ham maddesi ucuz oldugu için yüzde yüz karli bir is olacaktir” diye konustu.

Ürettigi ürünün TEKNOFEST yarismasinda ikinci gelerek gümüs madalyaya layik görüldügünü de aktaran Farzpourmachiani, “Bu ürünü Ahmad Rahmanzad Masouleh, Yaghoob Badri Koohi, Simin Naghibi Masouleh, Ali Arzpourmachiani, Ehsan Farahani ve Amir Khodadadi Parashkouh ile birlikte ürettik. MEDWAVE firmasi ile anlastik. Önceden de orada bilimsel arastirmalar yapiyordum. Simdi orada seri üretime baslayacagiz. Insallah hayirli olur” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.