(Özel) Türk Doktorlardan Sudan Halkina Saglik Hizmeti

Saglik Bakanligina bagli Nyala Sudan Türkiye Egitim ve Arastirma Hastanesi, Sudan’in yani sira bölgedeki diger ülkelerin halklarina da hizmet veriyor. Hastanede görev yapan doktorlar, Sarafa köyünde saglik taramasi gerçeklestirdi.

(Özel) Türk Doktorlardan Sudan Halkina Saglik Hizmeti
Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, dönemin basbakani olarak 2006 yilinda Sudan’i ziyaretinde Darfur bölgesine giderek iç savas nedeniyle evsiz kalan binlerce insani ziyaret etmisti. Darfur bölgesini ziyaret eden ilk lider olan Cumhurbaskani Erdogan, burada yasanan insanlik dramina dikkatleri çekmisti ve ziyareti sirasinda Nyala’ya büyük ve modern bir hastane yapilmasi talimatini vermisti. Sudan Darfur’da saglik hizmetlerinin en iyi sekilde sürdürülebilmesi amaciyla modern sartlarda bir hastane yaptirilmasi için 2007 yilinda "Saglikta Isbirligi Protokolü" imzalanarak çalismalara baslandi. 2012 yilinda hastanenin insaati ve donanimi tamamlandi. 2013 yilinda Nyala Sudan Türkiye Egitim ve Arastirma Hastanesine ait isletme-devir protokolü imzalandi ve 28 Subat 2014 yilinda hastanenin resmi açilisi yapildi. Tam donanimli olarak hizmete giren hastane 70 bin metrekare alan üzerinde kurulu ve 150 yatak kapasitesine sahip. Hastane sadece Sudan’a degil bölgedeki diger ülkelerin haklarina da hizmet veriyor.

Yaklasik bin 200 hasta muayene edildi

Nyala Sudan Türkiye Egitim ve Arastirma Hastanesi personeli, Darfur Bölge Valisi Minno Arko Minnavi ile koordineli olarak Nyala sehrinin yaklasik 50 kilometre batisindaki Sarafa köyünün Iddul Fursan mevkiinde saglik taramasi gerçeklestirdi. Köy ve çevre halki kendilerine sunulan bu hizmeti büyük sevinçle karsilayarak, doktorlara çesitli sevgi gösterilerinde bulundu. Nyala Sudan Türkiye Egitim ve Arastirma Hastanesi yöneticisi Uzman Dr. Süleyman Dönmez, “Bütün Sudanli kardeslerimize devletimiz Türkiye adina, tüm Türkiye’nin, Cumhurbaskanimizin ve Saglik Bakanimizin selamlarini getirdik. Nyala Sudan Egitim Arastirma Hastanesi olarak bu cografyada hep birlikte Sudan halkina hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Gerçeklestirilen saglik taramasinda radyoloji uzmani tarafindan ultrason hizmeti, geçici kurulan laboratuvarda idrar, kan tahlili ve 450 kisiye Malarya taramasi yapildi. Iç Hastaliklari, Çocuk Hastaliklari, Kadin Hastaliklari ve Dogum, Genel Cerrahi, Üroloji, Agiz ve Dis Sagligi, Göz Hastaliklari, Dermatoloji, Acil Tip Uzmanlik alanlarinda Türk doktorlar ve yardimci saglik personeli tarafindan yaklasik bin 200 hasta muayene edilip, eczane bölümünde ise bin kadar hastaya ilaç verildi.

Saglik taramasinda sunulamayacak saglik hizmetleri için de bölgedeki hastalar hastaneye davet edildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.