(Özel) Para Kazanmak Için Basladigi Uçurtmacilikta Türkiye'nin Ilk Müzesini Kurdu

Üsküdar’da Türkiye’nin tek, Dünya’nin ise 18. uçurtma müzesi olan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, 6 kita ve 39 ülkeden toplanarak Türkiye’ye getirilen toplam 3 binin üzerinde uçurtmaya ev sahipligi yapiyor. Müze çocuklarin yani sira yetiskinler tarafindan da ilgi görüyor.

(Özel) Para Kazanmak Için Basladigi Uçurtmacilikta Türkiye'nin Ilk Müzesini Kurdu


Üsküdar’da 2005 yilinda Mehmet Naci Aköz tarafindan kurulan uçurtma müzesi, Türkiye’nin tek Dünya’nin ise 18. uçurtma müzesi özelligine sahip müzede 6 Kita ve 39 ülkeden toplanan toplam 3 binin üzerinde uçurtma bulunuyor. Dünyanin dört bir yanindan toplanip getirilen uçurtmalarin her ülkenin kendine özgü dini, kültürel sembollerini üzerinde bulundurmasi ise uçurtma severlerin dikkatini çekiyor. Öte yandan içinde 2 ayri müze salonu, 3 ayri atölye bölümü ile ayni anda 200 ögrenciye hizmet veren müze, ögrencilerin yani sira yetiskinler tarafindan da yogun ilgi görüyor. Müze kurucusu Mehmet Naci Aköz, çocukluktan gelen uçurtma sevgisi ile uçurtma yapmaya basladigini belirtti.

Aköz, para kazanmak için basladigi uçurtma serüvenine STK’lar kurarak devam ettigini, 2005 yilinda ise Türkiye’de ilk olma özelligi tasiyan Uçurtma müzesini kurdugunu söyledi.

Uçurtmanin 2 bin 500 yillik tarihi oldugunu vurgulayan Aköz, uçurtma ayni zamandan bir ülkenin tarihini, kültürünü yansittigini ifade etti.“Çocuklugumuzun vazgeçilmez oyuncagi uçurtmaydi”

Uçurtmaya ilgisinin çocukluktan basladigini belirten Mehmet Naci Aköz, “Uçurtma benim hayatimda 2 ayri dönemde varligini gösteriyor. Ilk olarak 1958 yillarinda Üsküdar’da çocuklugumda sokak oyunlariyla büyüdük. Erkek çocuklarin sevdigi oyuncaklar misket, topaç, çember, top ve uçurtmaydi. Uçurtma beni en etkileyen oyuncakti. 3 tane agaç, gazete kagidi ve mutfaktan asirdiginiz unu macun yaparak yapistiriyorsunuz. Üsküdar balikçilar çarsisinda esnafin çöpe attigi kasalardaki pamuklu ipleri alarak uçururduk” diye konustu.“Para kazanmak için uçurtma yaparken STK’lar kurdum”

Mehmet Naci Aköz konusmasinin devaminda, “Uçurtma hayatimda 2’inci dönem olarak yetiskinlikte kendini gösterdi. Babam terziydi onunda çalisirken, geçim sikintisi nedeniyle uçurtma yaparak oyuncakçilara, kirtasiyelere satmaya basladim. 1984 yilinda ilk defa Türkiye’de uçurtmalilar birligini kurdum. Bu birlik 10 yil sonra dernekleserek Türkiye’nin ilk uçurtma dernegi oldu. 1998 yilinda Türkiye’nin ilk uçurtma kulübünü, 2005 yilinda uçurtma müzesini, 2006 yilinda uçurtma okulunu, 2015 yilinda ise uçurtma kütüphanesini kurdum. Türkiye’de çok sayida uçurtma yarislarina katilarak, etkinlikler düzenledim.” dedi.“Uçurtma müzesi Türkiye’de ilk olma özelligini tasiyor”

Mehmet Naci Aköz konusmasinin sonunda, “Amerika’dan Afrika ülkelerine kadar, Uzak Dogudan, Orta Doguya kadar Asya’dan Avrupa’ya kadar bir sürü ülkeye giderek uçurtma ile ilgili yayinlar getirdim. Bir süre sonra topladigim ürünlerin bir koleksiyon oldugunu fark ettim. Uçurtma müzesi kurabilecegimi zihnimde canlandirmaya baslarken, 7 yil sonra müzeyi kurdum. 2005 yilinda uçurtma müzesini kurdugumda 6 ülkeden 5 yüz adet uçurtma vardi. Oysa bugün 6 kita 39 ülkeden 3 bine yakin uçurtma bulunuyor. Müzemizde çok özel uçurtmalar var, gittigim her ülkeden o ülkenin geleneksel modellerini getirmeye çalisiyorum. Uçurtma bizde 2 bin 500 yillik bir oyuncak, oysa dünyada sanat kültür ve spor gibi bilimsel çalismayla iç içe bir üründür. Bu anlamda müzemiz özel bir müze, ama burasi sadece çocuklarin degil büyüklerinde zevk aldigi bir yer. Müzemiz dünyada 18. Türkiye’de ilk olma özeligini tasiyor.” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.