(Özel) Manda Üreticisinden Çagri Açiklamasi 'Zonguldak Için En Büyük Yatirim Tarim'

Zonguldak’in Eregli ilçesinde büyükbas hayvancilikla ugrasan çiftçi Adem Durgut, bölgedeki bereketli topraklari hatirlatarak hayvancilik ve tarimin gelismesini istedi.

(Özel) Manda Üreticisinden Çagri Açiklamasi 'Zonguldak Için En Büyük Yatirim Tarim'
Kdz. Eregli ilçesine bagli Çaylioglu köyünde ikamet eden Adem Durgut, kurmus oldugu çiftlikte kendi ürünlerini yetistiriyor. Yavru manda ve ineklerin meraya hazirlanana kadar çiftlikte yem ve su ihtiyaci karsilaniyor.

4 yildir manda ve büyükbas hayvancilikla ugrastigini ifade eden Durgut sunlari söyledi:

“Hayvanciliga 2017 yilinin 12. ayinda Il Özel Idare’nin hazirladigi bir proje ile basladim. O dönemde 6 tane anaç, 1 tane erkek manda aldim. Manda sayimi su anda 27’ye kadar çikarttim. Inek çiftligimde kendi ürünümü kendim pazarlamaya çalisiyorum. Elimizden geldigince vatandasimiza hizmet etmek için çaba sarf ediyoruz. En büyük zorlugumuz mera. Bir manda sadece bizim verdigimiz saman, ot ile beslenmez muhakkak disaridan beslenmesi lazim. Biz mandaciliga çogaltmak amaciyla basladik. 4 yilda elimizden geldigince yavrularimiz ile büyütmeye basladik. Su anda 11 anacimiz var, 6 tanesi dogum yapti. Güçlüklerimiz yem fiyatlarinin asiri olmasi. Tabi biz çalisacagiz, üretecegiz ki girdi faaliyetleri de düssün.”

“Topragimiz bereketli yeter ki ekilsin, çalisilsin”

Yasadiklari zorluklardan da bahseden Adem Durgut, tarimin gelismesi için çagrida bulundu. Durgut açiklamasinda, “Türk çiftçisi olarak yasadigimiz en büyük problemlerden biri. 200 metrekare alanda tam 71 hisse var. Buradan benim çiftligime olan alan yaklasik 4 dönüm. 4 dönümde yaklasik 150 hisse var. Biz çiftçiligi gelistirmemiz için 150 hisseyi bir araya getirecegiz ve üretmeye çalisacagiz. Üretici olarak bu benim aslinda avantajim ama bu mevkiyi biz Oguz Çayi olarak tanimlariz. Çaylioglu’nun en verimli, en bereketli arazilerinden biri. Buraya ne ekerseniz olur, yeter ki yapin çalisin. Ama ekecek, çalisacak insan yok. Köyümüzün yas ortalamasi yaklasik 55. Bunun en büyük nedeni issizlik. Tarim ve is imkanlari yok. Her sey birbirini kovalayan nedenler. Herkes diyor ki TTK ve demir çelikten dolayi Zonguldak bölgesi kalkinmada ikinci sirada. Ama 2 bin kisi TTK’da çalisiyor, 2 bin kisi demir çelikte çalisiyor. Ve bir Zonguldak’in gelecegini 4 bin kisiye baglayaraktan Zonguldak’i ikinci sirada bir sehir yapiliyor. Halbuki burada tarim olmus olsa, kalkinmada 3. bir sehir olarak geçmis olsaydi, devletin vermis oldugu bir çok imkandan yararlanabilecektik. Devletimizden Allah bin kere razi olsun, manda aldik. Gayretlerimiz ile bu isi gelistirmeye çalisiyoruz ama Bartin’daki kardesim benden yüzde yüz avantajli. Ben mandalari alirken sadece faiz ödemedim. Bunu 7 yil geri ödemeli olarak aldim. Ama Bartin’daki arkadasim yüzde 70, yüzde 100 hibeli aliyor. Bizim Zonguldak olarak en büyük sikintimiz bu. Bizim için Zonguldak’ta yapilabilecek en büyük yatirim, tarimdir” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.