Ordu Kivisinin Fiyati Belirlendi

Ordu Kivi Üreticileri Birligi Baskani Yusuf Uzunlar, bu yil Ordu’da yaklasik 8 bin ton rekolte beklediklerini belirterek, 90 gram üstü kivinin fiyatinin ise 8 TL olarak belirlendigini söyledi.

Ordu Kivisinin Fiyati Belirlendi
Yalova’dan sonra en fazla kivi üretiminin yapildigi Ordu’da, findigin yaninda üreticilerin önemli geçim kaynaklari arasinda yer alan kivinin fiyati belirlendi. Açiklanan fiyata göre 90 gram üstü kivinin kilogram fiyati 8 TL, 70-90 gram arasi 4 buçuk TL ve 50-70 gram arasi kivi fiyati ise 1 buçuk TL olarak belirlendi.

Fiyatlar hakkinda açiklamalarda bulunan Ordu Kivi Üreticileri Birligi Baskani Yusuf Uzunlar, kivide 8 bin ton rekolte beklediklerini ifade ederek, Ordu kivisinde pazar sikintisi yasanmadigini kaydetti.

Kivi hasadinin yaklastigini kaydeden Uzunlar, “Aroma konusunda Ordu kivisi Yalova kivisinden daha kaliteli. Hasat sezonu kasim ayinin ilk haftasi, bundan önceki tarihlerde kesinlikle kivi hasadi yapilmamalidir. Ürününü erken toplayip satan kivi üreticilerine seslenmek istiyorum. Böyle yaparsaniz hem depo ömrü kisaliyor, hem de kivinin aromasi azaliyor. Ordu kivisinde cografi isaret belgesi var, onu da zedelemis oluyorsunuz. Bu nedenle erken hasat konusunda üreticilerimizin mutlaka dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

90 gram üstü kivinin kilogram fiyati 8, 70-90 gram arasi kivinin 4 buçuk ve 50-70 gram arasi kivi fiyatinin ise 1 buçuk TL olarak belirlendigini, geçtigimiz yila göre rekolte kaybi oldugunu ifade eden Uzunlar, “Ancak kalite olarak sikintimiz yok, kivilerimiz gayet iyi. Bu sene de Ordu’da kivi rekoltesinin yine 8 bin ton civarinda olacagini düsünüyorum. Ordu’ya getirisi, findiktan sonra en fazla katma deger üreten ürün kividir” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.