OPEC, Küresel Petrol Talebindeki Artis Öngörüsünü Asagi Yönlü Revize Etti

Petrol Ihraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), bu yil için küresel petrol talebine yönelik artis öngörüsünü asagi yönlü revize ederek, günlük petrol talebinin yaklasik 96 milyon 600 bin varil olacagi tahmininde bulundu.

OPEC'in eylül ayina iliskin "Aylik Petrol Piyasasi Raporu"na göre, küresel petrol talebi öngörüsündeki asagi yönlü revizyonda, bu yilin ocak-eylül dönemine iliskin beklentinin altinda kalan veriler etkili oldu.

Yilin son çeyreginde petrol tüketimindeki mevsimsel artis ve yüksek dogal gaz fiyatlarinin üreticileri petrol kullanimina tesvik etmesinin etkisiyle güçlü petrol talebi beklentilerine ragmen yilin ilk üç çeyregine iliskin veriler talep görünümünde asagi yönlü revizyonlara neden oldu.

OPEC, bu nedenlerle 2021 yilina iliskin küresel petrol talebi artis öngörüsünü bir önceki aya göre yaklasik 140 bin varil asagi yönlü revize etti.

Böylece, küresel petrol talebinin bu yil geçen yila göre günlük 5 milyon 820 bin varil artisla yaklasik 96 milyon 600 bin varil olmasi bekleniyor.

Grup bir önceki raporunda, küresel petrol talebinde bu yil geçen yila göre günlük 5 milyon 960 bin varil artis beklendigini öngörmüstü.

- Ekonomik ivme ve salginla basarili mücadele, 2022'de talebi destekleyecek

Gelecek yila iliskin küresel petrol talebi öngörüsünü ise 4 milyon 150 bin varil artis seviyesinde sabit tutan grup, 2022 yilinda küresel petrol talebinin günlük yaklasik 100 milyon 760 bin varil olacagini tahmin etti.

Tüketici ülkelerdeki güçlü ekonomik ivme ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salginiyla mücadelenin daha basarili bir sekilde uygulanmasi sonucu petrol talebinin gelecek yil olumlu destek bulmasi bekleniyor.

- OPEC'in petrol üretimi eylülde artti

Rapora göre, küresel petrol arzi geçen ay bir önceki aya kiyasla günlük 610 bin varil artisla yaklasik 95 milyon 930 bin varil oldu.

OPEC'in günlük ham petrol üretimi ise söz konusu dönemde 482 bin varil artarak yaklasik 27 milyon 330 bin varil seviyesinde gerçeklesti. OPEC'in küresel petrol üretimindeki payi ise yüzde 28,5 oldu.

Bu dönemde OPEC içinde ham petrol üretimi en fazla Nijerya ve Suudi Arabistan'da artarken, Venezuela ve Libya'da düsüs görüldü.

Günlük üretim, geçen ay bir önceki aya göre Nijerya'da 156 bin varil, Suudi Arabistan'da 139 bin varil artis gösterdi. Bununla birlikte Venezuela'da 6 bin varil, Libya'da ise 5 bin varil geriledi.

OPEC disi ülkelerde günlük petrol üretimi ise ayni dönemde 100 bin varil artarak yaklasik 68 milyon 600 bin varil seviyesinde gerçeklesti.

Öte yandan, dünya genelinde sondaj kulesi sayisi, eylülde bir önceki aya göre 15 artarak 1555 oldu. Bu kulelerden 367'si OPEC üyesi ülkelerde bulunuyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.