Nikaragua Disisleri Bakani Colindres, Çavusoglu Ile Ortak Basin Toplantisinda Konustu Açiklamasi

'Türkiye ile Nikaragua iliskileri her zaman çok olumlu geçti, en iyi derecede dostane, kardesçe ve yapici ilerleyen bir iliski oldu' 'Nikaragua’nin Türkiye’de büyükelçilik açmasi büyük bir firsat olur'.

Nikaragua Disisleri Bakani Denis Moncada Colindres, Türkiye ile ikili iliskilerin oldukça dinamik sekilde ilerledigini belirterek, "Türkiye ile Nikaragua iliskileri her zaman çok olumlu geçti, en iyi derecede dostane, kardesçe ve yapici ilerleyen bir iliski oldu." dedi.

Colindres, Disisleri Bakani Mevlüt Çavusoglu ile Ankara’da yaptigi bas basa görüsmenin ardindan ortak basin toplantisi düzenledi.

Ikili iliskilerin oldukça dinamik sekilde ilerledigini, Türkiye'nin dis islerini çok dostane ve samimi bir seklide is birligini destekleme duygusuyla yürüttügünü söyleyen Colindres, "Iki yil önce sizinle burada (Ankara'da) bulusmustuk. Her zaman burada iyi haber aldik. Türkiye ile Nikaragua iliskileri her zaman çok olumlu geçti, en iyi derecede dostane, kardesçe ve yapici ilerleyen bir iliski oldu." diye konustu.

Türkiye ile ikili iliskilerin özellikle uluslararasi meseleler konusunda karsilikli anlayis üzerine kurulu olduguna isaret eden Colindres, "(Nikaragua'ya yönelik yaptirimlar) Hiçbir sekilde yaptirimlarla bir yere varilamaz ve biz de reddediyoruz bu yaptirimlari." ifadesini kullandi.

Colindres, Türkiye ile çesitli projeler, anlasmalar ve gelecekte yapabileceklerini incelemeye devam edeceklerini belirterek, Çavusoglu ile yaptigi görüsmede Türkiye'nin gerçeklestirecegi yatirimlari, insaat, tarim ve teknoloji alanlarindaki is birligi, fikir alisverisi, tecrübe paylasimi, krediler gibi konulari ele aldiklarini dile getirdi.

Çavusoglu ile basin toplantisindan sonra yapilacak heyetler arasi görüsmede uluslararasi yatirimlarla ilgili firsatlari tekrar ele alacaklari bilgisini paylasan Colindres, "Bu konularla ilgili görüsmeye devam edecegiz çünkü bunlar ikimizin de karsilikli faydasina olan meseleler." dedi.

Öte yandan Nikaragua'da gelecek ay yapilacak seçimleri de konustuklarini belirten Colindres, söyle devam etti:

"Seçimlerin kurumsallasmasini destekliyoruz. Nikaragua’da Yüksek Seçim Kurulu birlik beraberlik içinde çalisiyor. Seçime muhalefet partileri ile siyasi partiler de katiliyorlar. Burada anayasaya hakim bir sekilde, onun çizgisinde, partilerin de buraya serbest ve özgür katilimlari söz konusudur. "

- "Nikaragua'nin Ankara'da büyükelçilik açmasi büyük firsat*

Nikaragua’nin baskent Ankara’da büyükelçilik açmasina da deginen Colindres, "Burada baktigimizda gerçekten Nikaragua’nin Türkiye’de büyükelçiligini açmasi büyük bir firsat olur. Özellikle de bununla ilgili uygunlugu konustuk. Türkiye’nin Nikaragua ile açilis konusunda is birligi yapmasi çok önemli." degerlendirmesinde bulundu.

Colindres, Nikaragua'nin Ankara'da büyükelçilik açmaya yönelik çalismalarina yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgini nedeniyle ara vermek zorunda kaldigini ifade ederek, ülkesinin elçilik açma konusunda kararli oldugunu, Türkiye'nin de Nikaragua'nin baskenti Managua'da büyükelçilik açacagini aktardi.

Ziyareti çerçevesinde Tarim ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli ile görüsecegini belirten Colindres, iki ülke arasinda tarim konusunda is birliginin önemini vurguladi.

Colindres, Türkiye’nin tarimin sanayilesmesi ve saglik alanlarinda çok büyük tecrübelere sahip olduguna isaret ederek, "Bizim de bu konuda kullanabilecegimiz tecrübeler var. (Tecrübelerin) Çok faydali olacagini düsünüyoruz. Bu anlasmayi imzaladiktan sonra bu sürece saglikli bir sekilde fikir teatisine, is birligine baslayabilecegimizi, Nikaragua ve Türkiye’nin karsilikli olarak bundan faydalanabilecegini öngörüyoruz."

Çavusoglu’na dostane karsilamalarindan dolayi tesekkür eden Colindres, Anitkabir'i ziyaret ettigini, Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye’nin tarihini andiklarini söyledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.