Myanmar'da Darbe Karsiti Silahli Grup PDF, 30 Ordu Mensubunu Öldürdügünü Duyurdu

Myanmar'da askeri darbe karsiti silahli grup Halk Savunma Gücü (PDF), ordu ile çikan çatismada en az 30 askerin öldürüldügünü ileri sürdü.

Asian News International’in (ANI) haberine göre, askeri yönetimi tanimayan darbe karsiti milletvekillerinin kurdugu Ulusal Birlik Hükümeti'ne (NUG) bagli silahli grup PDF'nin sözcüsü, 11 Ekim sabahi Myanmar ordusundan en az 30 kisinin öldürüldügünü söyledi.

PDF kaynaklarina göre, askeri araca Pale bölgesinde mayinli tuzak kuruldu.

Myanmar ordusunun Pale, Yinmabin, Monywa, Mingin, Hteegyaing ve Chaung-Oo bölgelerinde düzenledigi operasyonlarda sivilleri darbettigi ve bölge sakinlerinin mülklerini yagmaladigi iddia edildi.

Myanmar'da 1 Subat askeri darbesinin ardindan kurulan NUG, darbe karsiti sivilleri savunmak için 5 Mayis'ta Halk Savunma Gücü'nü kurmustu.

- Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020'deki genel seçimlerde hile yapildigi iddialarinin ortaya atilmasi ve ülkede siyasi gerilim yasanmasinin ardindan 1 Subat'ta yönetime el koymustu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Disisleri Bakani Aung San Suu Çii basta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltina almis ve 1 yilligina olaganüstü hal ilan etmisti.

Myanmar ordusunun darbe karsiti protestocu ve isyanci gruplara silahli müdahalesi sonucu bugüne kadar yaklasik 1000 kisi hayatini kaybetti, binlerce gösterici gözaltina alindi.

Ülkede genis katilimli gösteriler sürerken üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargilanmalarina devam ediliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.