'Kiz Kardesim Projesi' Adana'da Hayata Geçiyor

Tarim ve Orman Bakanligi’nin, Kiz Kardesim Projesi kapsaminda baslatilan egitim seferberliginin dokuzuncusu Adana’da gerçeklestirildi. Kirsal alanda yasayan ve kendi imkanlariyla üretim yapan kadinlara yönelik baslatilan egitim seferberligi kapsaminda toplam 10 ilde düzenlenecek yaklasik bin kadin girisimciye ulasilmasi hedefleniyor.

'Kiz Kardesim Projesi' Adana'da Hayata Geçiyor
Coca-Cola Vakfi’nin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi ve Habitat Dernegi ile birlikte 2015 yilindan bu yana devam eden Kiz Kardesim Projesinin yedincisi Adana’da gerçeklestirildi.

Adana Tarim ve Orman Bakanligi Il Müdürlügünde gerçeklestirilen projenin tanitimina Adana Valisi Süleyman Elban, MHP Adana Milletvekili Ayse Sibel Ersoy, Tarim ve Orman Bakan Yardimcisi Ayse Aysin Isikgece, Adana Tarim ve Orman Il Müdürü Muhammed Ali Tekin, Tarim ve Orman Bakanligi Egitim ve Yayin Dairesi Baskani Mehmet Ergün ile kadinlar katildi.

Kadinlarin egitim yoluyla güçlendirilmesi amaçlanirken kadin kooperatifleri ve kadin girisimcilere finansal okuryazarlik, gida güvenligi, lojistik, ürün sunumu, pazarlama teknikleri gibi konularda egitim verildi.

Egitim öncesinde Bakan Yardimcisi Isikgece kadin kooperatifleri ve kadin girisimcilerin ürettigi ürünlerin sergilendigi stantlari gezdi.

Burada gazetecilere konusan Tarim ve Orman Bakan Yardimcisi Ayse Aysin Isikgece, “Bizim için çok önemli. Kadinlarimiz bu bölgenin tadi, tuzu olan ürünleri üretiyorlar ama ürünleri satarken ki yolculuklarinda eksik kalan taraflari var. Tarim ve Orman Bakanligi olarak bu projeye eksik kalan alanlarinda hizmet veriyoruz. Finansal okuryazarlik, gida güvenligi, lojistik, ürün sunumu, pazarlama teknikleri gibi konularda egitim veriyoruz. egitimlerden sonra bölgeye bir mentor bir de danisman atiyoruz. Kadinlarimiza, kiz kardeslerimize bir telefon uzakliginda oluyoruz” diye konustu.“Kültürümüzün devami için bu proje son derece önemli”

2 gün sonra proje kapsamindaki ilk fuarin Izmir’de gerçeklestirilecegini aktaran Ayse Aysin Isikgece, “15 Ekim’de Izmir’de ilk fuarimiz gerçeklestirilecek. 10 ilimizden kadinlarimiz ürünleriyle birlikte bizimle olacaklar. Ürünlerini alici potansiyeli olan kisilerle bulusturacagiz. Satin almacilar gelecek, ürünleri görecekler ve kadinlarimiz birbirinden ilham alacaklar. Bu sekilde kiz kardeslik dalgasi devam edecek. Tarim ve Orman Bakanligi olarak kadinlarimizin her isi tutkuyla sarildiklarinda kurtardigini biliyoruz. Sürdürülebilir tarim ve kültürümüzün devami için bu proje son derece önemli” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.