Kirikkale'de Çiftçilere Yem Bitkisi Ve Makarnalik Bugday Tohumu Dagitildi

Tarim ve Orman Bakanligi Bitkisel Üretim Genel Müdürü Hasdemir: 'Bu topraklarda tohum ithal edilmiyor. Yani çiftçimizin kullandigi tohumlarin yüzde 96'si yerli ve milli tohum'

Kirikkale'de "Tarim Arazilerinin Kullaniminin Etkinlestirilmesi Projesi" kapsaminda çiftçilere yem bitkisi ve makarnalik bugday tohumu dagitildi.

Tarim ve Orman Bakanligi Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir, Kirikkale Tarim ve Orman Müdürlügünde düzenlenen tohum dagitim töreninde, Kovid-19 salginiyla birçok alanda üretimin öneminin daha fazla öne çiktigini belirtti.

Bu süreçte tohumu toprakla bulusturmaya devam eden çiftçilerin de kiymetinin herkes tarafindan daha iyi anlasildigini söyleyen Hasdemir, "Geçtigimiz yilda dünyada birçok ülkede tarimsal üretimde ve gidaya erisimde sorunlar yasanirken, tarim sektöründe rekorlara imza atan ülkemizde önemli basarilar elde edilmistir. Bakanligimizin kararli politikalariyla 2020 yilinda bitkisel üretimde Cumhuriyet tarihinin üretim rekoru kirilmistir. Yaklasik 126 milyon ton üretim yapilmistir. Birçok üründe üretim rekorlari kirilmistir. Bu rekorlar sayesinde raflarimiz bosalmamis, vatandasimiz da bu ürünlere rahatlikla ulasmistir." dedi.

Hasdemir, tüm dünyada emtia ve girdi fiyatlarinda artislar yasandigina dikkati çekerek, çiftçilerin bu durumdan endise duymamalari ve tohumu toprakla bulusturmaya devam etmeleri gerektigini dile getirdi. Hasdemir, söyle devam etti:

"Girdilerini kullansinlar çünkü bakanligimiz, hiçbir çiftçimizin ürünlerini maliyetinin altinda bir fiyata pazarlamasina ve zarar etmesine izin vermeyecek. Cumhurbaskanimizin talimatiyla kurakliktan etkilenme oranina göre dekara 100 liraya kadar destekleme ödemesi yapilacak. Kisa sürede islemlerin tamamlanmasi durumunda bu ödemeler bütçe plani çerçevesinde ödenecek. Ama iklim degisiyor ve kurakligin etkisi artik daha fazla hissediliyor. O yüzden artik tarimi eskisi gibi yapmamamiz gerekiyor. Eger iklim, sehirlesme ve teknoloji degisiyorsa artik tarimi da degistirmek durumundayiz. Iklime göre üretim yapmak durumundayiz. Bugün de bu çalismanin ürününü görüyoruz."

Hasdemir, son 20 yilda sertifikali tohum üretiminin 145 bin tondan 1 milyon 243 bin tona çiktigini belirterek, "Dogru bilinen yanlisi da paylasmamiz lazim. Bu topraklarda tohum ithal edilmiyor. Yani çiftçimizin kullandigi tohumlarin yüzde 96'si yerli ve milli tohum. Yine Türkiye 85 ülkeye 160 milyon dolarin üzerinde tohum ihracati yapan bir ihracatçi bir ülkedir. Dolayisiyla üreticilerimiz bu tohumlari kullanmaktan imtina etmesinler." diye konustu.

Il Tarim ve Orman Müdürü Sirri Yilmaz da bugün 471 çiftçiye, 6 bin 680 dekar alanda ekimi yapilmak üzere yem bitkileri tohumu, 6 bin 500 dekar alanda ekimi yapilmak üzere de makarnalik bugday tohumu dagitilacagini kaydetti.

Konusmalarin ardindan tohumlar dagitildi, üreticilerin daha hizli ve kaliteli hizmet almasi amaciyla il müdürlügünde olusturulan Tek Adimda Hizmet Bürosu'nun açilisi yapildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.