Katar Açiklamasi Israil'le Normallesme Anlasmalarinin Çözüme Katki Sunmasi Mümkün Degil

Katar Disisleri Bakani Seyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani: 'Doha ve Washington arasindaki iliski Körfez bölgesinde güvenlik ve istikrar için önemlidir' 'Afganistan'i bir rekabet arenasi olarak görmememiz gerekiyor. Bunun yerine çesitli uluslararasi taraflarca isbirligine dayali bir yaklasimin benimsenmesi gerekir' 'Iran ile Suudi Arabistan arasindaki olumlu ivmeyi tesvik ediyoruz'

Katar Disisleri Bakani Seyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Orta Dogu'da baris sürecinde herhangi bir ufuk görülmedigini ve Israil ile normallesme anlasmalarinin krizin çözümüne katki sunmasinin mümkün olmadigini söyledi.

Katar'da her yil düzenlenen Küresel Güvenlik Forumu toplantilarinin ikinci gününde konusan Al Sani, bölgesel ve uluslararasi gelismeler hakkinda degerlendirmelerde bulundu.

Birlesik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Fas ve Sudan'in geçen yil Israil'le iliskileri normallestirme yolunda attigi adimlara isaret eden Al Sani, "Baris sürecinde herhangi bir ufuk görmüyoruz. Israil ile normallesme için yapilan Ibrahim anlasmalarinin krizin çözümüne katki sunmasi mümkün degil." ifadelerini kullandi.

Israil isgalinin unutulmamasi gerektigini vurgulayan Al Sani, ekonomik normallesmeye odaklanilmasi gerektigini dile getirdi.

- "Doha ve Washington iliskileri Körfez'in istikrari için önemli"

ABD ile iliskilere deginen Al Sani, Katar'in geçmisten bugüne Washington'la güçlü iliskileri oldugunu, hatta Donald Trump döneminde bile bu iliskileri gelistirdiklerini söyledi.

ABD yönetimi ile koordinasyon içinde olduklarini kaydeden Al Sani, "Doha ve Washington arasindaki iliski Körfez bölgesinde güvenlik ve istikrar için önemlidir." dedi.

- "Afganistan'i rekabet arenasi olarak görmememiz gerekiyor"

Katar Disisleri Bakani, Afganistan'daki duruma çözüm bulunmasi konusunda da ülkesinin Taliban ve Washington ile siki iliski içinde oldugunu söyledi.

Doha'nin "tarafsiz bir ara bulucu" olarak Afganistan'daki çesitli taraflarla iyi iliskiler içinde oldugunu aktaran Al Sani, sunlari kaydetti:

"Afganistan'i bir rekabet arenasi olarak görmememiz gerekiyor. Bunun yerine çesitli uluslararasi taraflarca is birligine dayali bir yaklasimin benimsenmesi gerekir."

Afganistan'da tek bir ülkenin yapici bir rol oynayamayacagini ve herkesin görüslerini dinlediklerini kaydeden Al Sani, Islam ülkelerinin Afganistan'da olumlu rolü olacagina dikkati çekti.

- "Körfez krizinde kazanan olmadi, aksine 3 yili bosa harcadik"

Al Sani, ülkesi ile Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Misir arasinda yasanan ve 5 Ocak'ta Suudi Arabistan'in El-Ula kentinde düzenlenen zirve ile son bulan "Körfez krizi"ne de konusmasinda yer verdi.

Katarli Bakan, "Körfez krizinde kazanan olmadi, aksine 3 yili bosa harcadik ve gerçek zafer ancak El-Ula Anlasmasi'nin imzalanmasiyla oldu." ifadesini kullandi.

Körfez krizinde komsu ülkeler arasinda "yanlis anlasilmalar" yasandigini kaydeden Al Sani, buna yol açan nedenlerin tekrar ortaya çikmayacagini umduklarini ve komsulariyla iliskilerini yeniden güçlendirme kararliliginda olduklarini belirtti.

Iliskilerin 4 yil önceki haline dönmesinin zaman alacagini söyleyen Al Sani, "önleyici diplomasinin" Körfez ülkelerini 2017'dekine benzer krizlerden koruyacagini vurguladi.

- "Iran ve Suudi Arabistan arasindaki olumlu ivmeyi tesvik ediyoruz"

Iran'in bölgede önemli bir rolü oldugunu söyleyen Al Sani, "Bölgede bir nükleer yaristan kaçinmak için Iran ile nükleer anlasmanin eski haline dönmesi bizim çikarimizadir." ifadelerini kullandi.

Katar Disisleri Bakani ayrica, Tahran-Riyad iliskileri konusunda iyimser oldugunu aktararak, "Iran ve Suudi Arabistan arasindaki olumlu ivmeyi tesvik ediyoruz." dedi.

Her yil dünyanin çesitli bölgelerinden siyasetçiler, akademisyenler ve uzmanlari bulusturan Küresel Güvenlik Forumu'nun 2021 toplantilari Katar'in baskenti Doha'da dün baslamisti.

Bu yil "Is Birligi ve Rekabet Arasinda Uluslararasi Güvenlik: Rekabetin Zorluklari ve Is Birligi Beklentileri" temasiyla düzenlenen Forum'un açilisini Katar Basbakani Halid Bin Halife Al Sani yapmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.