Kars'ta Sezonun Ilk Gravyer Peyniri Tezgahlarda Yerini Aldi

Yaylalarda dogal beslenen ineklerin sütünden üretilen gravyer peyniri, uzun bir süreçten geçtikten sonra sofralara ulasiyor.

Kars'ta, kis mevsimi öncesinde sezonun ilk gravyer peynirleri satisa sunulmak üzere tezgahlarda yerini aldi.

Yüksek rakimli yaylalarda çiçek ve kekiklerle beslenen ineklerin sütünden üretilen gravyer peyniri, uzun bir süreçten geçtikten sonra sofralara ulasiyor.

Mayis, haziran, temmuz aylarinda merada otlayan ineklerden sagilan sütler, bakir kazanlarda mayalandiktan sonra 4 saat pisirme sürecinden geçiriliyor.

Mengene denilen sikistirma islemiyle 24 saat preste kaldiktan sonra yaklasik 10 gün su havuzunda tutulan peynirler, ardindan bir ay süreyle sicak depolarda olgunlasmasi için bekletiliyor. Gravyer peyniri, soguk depoya alinip burada da uzun süre kaldiktan sonra tüketime hazir hale geliyor.

Tezgahlarda yerini alan sezonun ilk peyniri, kent merkezi ve ilçelerdeki isletmelerde satisa sunulmaya baslandi.

Sarikamis ilçesinde peynir satan Melih Turut, AA muhabirine, Kars gravyerinin dünya markasi oldugunu söyledi.

Turut, "Halkimizin ciddi anlamda yogun talebi var. Gün geçtikçe dogal katkisiz bu ürüne talep artiyor. Siparisler, telefonla ve online olarak aldiktan sonra vakumlanan gravyerleri, soguk zincir strafor kolileriyle 2 gün içinde sofralara ulastiriyoruz." dedi.

Kurakligin süt üretimini de olumsuz etkiledigini aktaran Turut, sunlari kaydetti:

"Bu sene bölgemizi kuraklik etkiledi. Süt miktarinda bayagi azalma oldu. Gravyerin kilosu 120 lira, eski kasar ise 55-60 lira civarinda. Taze kasarin da kilogrami 47-53 liradan satilmaktadir. Türkiye'nin dört bir yanina kargo ile gönderiyoruz. Ürünlerimize güveniyoruz, kosulsuz sartsiz iade garantisiyle Kars'imizin tüm peynirlerini, tüm ürünlerini Anadolu'nun dört bir yanin yayiyoruz."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.