Karabük'te Kovid-19 Hastalarina Uygulanan Tedavi Uluslararasi Dergide Yayinlandi

Karabük Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Doç. Dr. Murat Acat'in, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastaligini agir geçiren kisilerde uyguladiklari tedavi yöntemine iliskin çalismasi, uluslararasi dergide yayinlandi.

Acat, AA muhabirine, Kovid-19 geçiren kisilerin büyük kisminin hastaligi ayakta atlattigini, bir kisminin da uzun süre oksijen tedavisine ihtiyaç duydugunu söyledi.

Üçüncü haftadan sonra hala oksijen tedavisine ihtiyaç duyup akcigerlerinde yaygin tutulum olan, cigerlerin içerisindeki zarlarda kalinlasma olan hastalarda, yillardir interstisyel (hava keseciklerin etrafindaki kalinlasma) akciger hastalarina uygulanan ilaci kullandiklarini aktaran Acat, ilacin ise yarayip yaramayacagiyla ilgili teorik bazda yayinlar oldugunu kaydetti.

Acat, bugüne kadar yaklasik 40'a yakin hastada bu ilaci kullandiklarini dile getirerek, "13 hastamizin verilerini, agir bir sekilde Kovid-19 geçirip evine oksijen makinesiyle gönderdigimiz agir hastalarin 2 ay sonraki bulgulariyla karsilastirdik. Antifibrotik (akcigerlerde sertlesmenin ilerlemesini engelleyen) dedigimiz ilaci kullanan Kovid-19 hastalarinin diger gruba göre daha fazla iyilestigini, solunum fonksiyon testinde ve akciger tomografisinde daha fazla iyilesme oldugunu tespit ettik." diye konustu.

Tespitlerine Ingiltere'de uluslararasi yayin yapan dergide yer verildigini belirten Acat, "Uluslararasi SCI (Science Citation Index-temel bilimler alanindaki bilimsel dergileri kapsayan dizin) bir dergide yayin oldu. Yapmis oldugumuz çalismamiz dünya literatüründe Kovid hastalarinda ilk diyebilirim." dedi.

Radyoloji uzmani Serkan Öner, tibbi biyolog Muhammed Kamil Turan ve gögüs hastaliklari uzmani Pinar Yildiz Gülhan'in da yer aldigi çalismaya, Uluslararasi Klinik Uygulama dergisinde (International Journal of Clinical Practice) yer verildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.