Japonya'dan Afganistan'a 190 Milyon Dolarlik Insani Yardim

Japonya Basbakani Fumio Kishida, ülkesinin Afganistan’a yaklasik 190 milyon dolarlik insani yardim saglayacagini açikladi.

Japonya'dan Afganistan'a 190 Milyon Dolarlik Insani Yardim
Japonya Basbakani Fumio Kishida, online olarak gerçeklestirilen G20 toplantisinda ülkesinin Afganistan’a 190 milyon dolarlik insani yardim saglayacagini duyurdu. Fonun bu yilin sonuna kadar uluslararasi kuruluslar araciligiyla Afganistan’a ulastirilacagini belirten Kishida, amaçlarinin Afgan halkinin karsi karsiya oldugu insani krize yardimci olmak oldugunu ifade etti.

Geçtigimiz cuma günü Kunduz’da bir camiye düzenlenen bombali saldiriyi da kinayan Kishida, uluslararasi toplumun ortak sorunu olan terörle mücadeleye dair çabalari ilgili muhataplarla is birligi içinde hizlandirma sözü verdi. Kishida, Taliban’in kapsayici bir siyasi süreç yürütmesinin ülkeyi yeniden insa etmek için gerekli insan kaynagi, fon ve destegi geri getirecegini söyledi.Taliban. geçtigimiz agustos ayinda 20 yillik aranin ardindan yeniden yönetime gelmisti. Taliban yönetiminden yapilan açiklamalarda, insan haklarina saygi duyulacagi ve uluslararasi camia ile iyi iliskiler kurulacagi belirtilmisti.

(Burak Ersoy/IHA)

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.