Izmir'de Güverteye Kadin Eli Açiklamasi Halat Bagliyor, Dümen Tutuyor

Tugba Çokogullu, Izmir Körfezi’ndeki ilk kadin güverte görevlisi olarak dümen tutuyor, halat bagliyor, araç yerlestiriyor. “Tabulari yikmak gerek. Erkegin yaptigi her isi kadin da yapar” diyerek IZDENIZ’in ilk kadin güverte personeli olarak is basi yapan Tugba Çokogullu’nun hayali kaptan olmak.

Izmir'de Güverteye Kadin Eli Açiklamasi Halat Bagliyor, Dümen Tutuyor
Izmir Büyüksehir Belediyesinin deniz ulasimindan sorumlu sirketi IZDENIZ’de görev yapan Tugba Çokogullu, Izmir Körfezi’ndeki ilk kadin güverte görevlisi oldu. Egitimini liseden bu yana denizcilik alaninda alan Çokogullu, Göztepe Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi Yat Kaptanligi Bölümü’nde okudu ve ardindan Ordu Üniversitesi Fatsa Meslek Yüksek Okulu Deniz Ulastirma Isletme Bölümü’nden mezun oldu. “15 yasimda meslegimi seçtim ve denizde olmaliyim dedim" diyen Çokogullu, "Denizi çok seviyorum. Bu bir gönül isi ben bu yola bas koydum. Zorluklari tabii ki de var. Bir valize 4 mevsim sigdiriyorsunuz. Ayaginiz neredeyse karaya degmiyor. Ama isinizi sevince zorluklarina takilmiyorsunuz" dedi.

2009’da IZDENIZ’de ilk stajini yaptigini dile getiren Çokogullu, “O zamandan bir hayalim vardi. Keske ben de bu kurumda görev yapsam diye hayal kuruyordum simdi gerçek oldu” seklinde konustu.‘Ah kizim sana yazik günah degil mi?’, ‘Birak erkekler yapsin’ diyenler oldu

Yolcularin kendisine gösterdigi ilgiden memnun olan Çokogullu, "Gemiye binerken ‘Ah kizim sana yazik günah degil mi?’, ‘Bu halatlar senin kadar’, ‘Sen stajyer degil misin?’, ‘Birak erkekler yapsin’ diyen yolcularla da karsilastim; ama benim isimi layikiyla yaptigimi görünce onlar da beni destekledi. IZDENIZ’in ilk kadin güverte personeli olmaktan çok memnunum ve çok gururluyum” diye konustu.Çokogullu, söyle devam etti:

“Denizde kadin çalisan olmak çok zor aslinda. Siz burada ilk önce mesleginizi degil kendinizi kanitlamak zorunda kaliyorsunuz. Çünkü konuyla ilgili bir sürü söylenti ve hurafeler var; ama kendinizi kanitladiktan sonra ben hiç kimseden kötü bir yorum kötü bir yaklasim asla görmedim. Tabulari yikmak gerek. Erkegin yaptigi her isi kadin da yapar. Bizim ehliyet sistemimiz farkli, hep hizmet vererek yükselebiliyoruz. Benim de kaptanlik ehliyetimi almama 7 ay gibi bir süre kaldi. Kaptanlik ehliyetimi alip artik kaptan köskünde olmak istiyorum.”

"Tugba bizim sag kolumuz"

7 seneden beri IZDENIZ’de görev yaptigini dile getiren kaptan Emrah Yener, “Ilk defa kadin gemiciyle çalisiyorum. Erkekler darilmasin; ama daha anlayisli ve daha sabirli. Yeterli teknik donanima sahipse bir kadin rahatça bu meslegi yapabilir. Kaptanin sag kolu gemici. Tugba’da bizim sag kolumuz. Görevini de çok basarili bir sekilde yerine getiriyor” dedi.Yolcular kadin personel görmekten memnun

Yolcu Zeynep Onur ise söyle konustu:

“Arabali vapuru sürekli kullaniyoruz. Güvertede kadin personel görmek çok hosumuza gitti. Kadinlarin her isi yapabilecegi, her platformda kendini gösterebilecegi yerlerde çalismasi çok önemli ve güzel bir sey. Kadinlarin gücünü burada da gösterdik. Çok gurur duyduk” seklinde konustu.

Simay Tatar ise “Arabali vapuru haftada en az bir kere kullaniyorum. Normalde güvertede kadin personel görmek sasirtici olabilir ama bu durum benim hosuma gidiyor."

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.