Izmir Büyüksehir Belediyesinden Foça'daki Cüruf Tesisini Kapatma Karari

Izmir Büyüksehir Belediyesi, Foça’da çevrecilerin ve bölge sakinlerinin kapatilmasi için mücadele ettigi cüruf depolama tesisini kapatma karari aldi. Izmir Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Yildiz Devran, kararin firmaya teblig edilmesinin ardindan tesisi mühürleyeceklerini söyledi.

Izmir Büyüksehir Belediyesinden Foça'daki Cüruf Tesisini Kapatma Karari
Foça ilçesine bagli Ilipinar, Kozbeyli ve Yeniköy mahalleleri arasindaki cüruf depolama tesisiyle ilgili önemli bir adim atildi. Izmir Büyüksehir Belediyesi Encümeni, Gölyüzü mevki’indeki cüruf depolama tesisinin, sundugu bilgi ve belgelerin aksine geri dönüsüm degil bertaraf amaçli depolama yaptigi, is yeri açma ve çalisma ruhsatinin olmadigi, çevre ve insan sagligi açisindan sakincali oldugunu belirterek faaliyetten men edilmesini istedi. Kararin firmaya teblig edilecegi belirtildi.

Depolama tesisi mühürlenecek

Izmir Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Yildiz Devran, Aliaga’da Türkiye’nin en büyük kapasiteli demir-çelik üretim tesislerinin bulunmasi nedeniyle buradaki cüruf olusumunun kaçinilmaz oldugunu ifade ederek, “Tabii ki bu cüruflarin belli çevresel etkiler gözetilerek ve alanlari rehabilite ederek cüruf depolanmasi veya kazanilmasi mümkün. Bu tesis de yaklasik 10 yil önce faaliyete geçti. Faaliyet konusu olarak cüruflarin geri kazanimlari yapilacagi yönünde taahhütler verildi.

O dönem depolama yapmayacagi için depolama kodlari belirtilmemisti. Depolanacak malzeme miktari ile ilgili sinirlama getirilmemisti. Dolayisiyla herhangi bir geri kazanim yapilmadan yillarca sürekli bir depolama yapildi. Bu da zaman içerisinde ciddi sorunlar dogurdu. Yüksek toz miktari nedeniyle yasanan sorunlarin yani sira bölgede yanginlar sik sik çikmaya basladi.

Yani çevresel etkileri önemli hale geldi” dedi.

Kapatma karari firmaya teblig edildikten sonra tesisin depolamaya kapatilarak, mühürlenecegini belirten Devran, “Kapatmanin ardindan isletme tarafindan alanin düzgün bir sekilde rehabilite edilmesi, agaçlandirilmasi ve çevreye kazandirilmasi gerekiyor” diye konustu.“Tehlikeli atik oldugu bilimsel raporlarla kanitlandi”

Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP) sözcüsü Bahadir Dogutürk da kararin kendilerini sevindirdigini söyledi.

Bahadir Dogutürk, “Burasi çevre için çok ciddi bir endise kaynagiydi. Büyüksehir’in bu karari bizi sevindirdi” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.