Inönü Üniversitesi, 2021-2022 Egitim Ögretim Yili Akademik Açilisi

Malatya Inönü Üniversitesi’nin 2021-2022 akademik yili açilis töreni gerçeklesti. 46’inci akademik yil açilis törenine akademiden ve Malatya camiasindan birçok kisi katildi.

Inönü Üniversitesi, 2021-2022 Egitim Ögretim Yili Akademik Açilisi
Inönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapilan açilis programina, Vali Aydin Barus, Büyüksehir Belediye Baskani Selahattin Gürkan, Cumhuriyet Bassavcisi Muhammet Savran, siyasi parti temsilcileri, akademisyenler ve çok sayida ögrenci katildi.

Açilis konusmasi yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kizilay, Inönü Üniversitesi’nin 46 yillik geçmisi oldugunu ulusal ve uluslararasi büyük basarilar elde ettigini ifade ederek, ’’Inönü Üniversitesi egitim-ögretim, ürettigi bilimsel bilgi ve topluma sundugu hizmetlerle ülkemizin yüksekögretimine önemli katkilar saglamis, ulusal ve uluslararasi düzeyde büyük basarilar elde etmistir” dedi.

Amaçlarinin özgür düsünen yenilige açik gençler yetistirmek oldugunu ifade eden Rektör Kizilay, “Amacimiz özgür düsünen, yenilige açik, bireysel, toplumsal ve evrensel degerlere saygili, içinde yasadigi çevreye ve topluma duyarli, özgüveni yüksek, ülkesine hizmet etme aski tasiyan, karsilastigi sorunlari çözme becerisine sahip gençler yetistirmektir” seklinde konustu.

Inönü Üniversitesi’nin Türkiye’nin köklü egitim kurumlarindan biri oldugu belirten Rektör Kizilay, “Altyapisini tamamlamis ve güçlü bir fiziki donanima sahip olan üniversitemizde 14 Fakülte, 1’i Devlet Konservatuvari olmak üzere 2 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulu, 6 enstitü, 1 teknokent ve 33 arastirma ve uygulama merkezimiz ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. 2021-2022 egitim-ögretim yilinda üniversitemize kayitlanan ögrenci sayisi 7 bin 608, toplam ögrenci sayimiz ise 36 bin 709’ye ulasmistir. Ek kontenjan kayitlari ile bu sayinin artacagini ifade etmek isterim. Bu ögrencilerimizin 5 bin 244’u ön lisans, 27 bin 64’u lisans, 3 bin 112’si yüksek lisans ve bin 335’i doktora egitimi almaktadir. 39 ülkeden 1219 uluslararasi ögrenci de üniversitemizde egitim görmektedir. Bugüne kadar mezun ettigimiz ögrenci sayimiz 145 bin 219’dur” diye konustu.

Üniversite olarak bilimsel bilgi, ar-ge ve saglik alanlarinda ve birçok alanda basarilara imza attiklarini ifaden eden Rektör Kizilay, ’’Üniversite olarak yetistirdigimiz yetkin insan kaynagi yaninda, bilimsel bilgi, ar-ge ve saglik alanlarinda ülkemizi küresel rekabette öne çikaracak basarilara imza atmaya devam ediyoruz. Destekledigimiz birçok proje ulusal ve uluslararasi yarismalarda ödül almakta, patente dönüsmekte, ülke içinden ve disindan özel kuruluslar ve devlet kuruluslari tarafindan ciddi sekilde takip edilmektedir Bilimsel çalismalara güçlü bir destek vermekteyiz” dedi.

Malatya Büyüksehir Belediye Baskani Selahattin Gürkan, üniversitelerin önemli bir kurum oldugunu belirterek, “ Ögrenciler, üniversitede gelecek ve istikbal anlaminda kendi istikballeri ailelerin istikballeri ve memleketin istikbali anlaminda önemli egitim okullarda aliniyor. Üniversite önemli bir egitim kurumudur. Egitim kendini degistirme sürecidir. Biz ögrettiklerimizi muhakkak egitime dönüstürmemiz lazim” seklinde konustu.

Vali Aydin Barus, yüz yüze egitime devam etmenin sevincinin yasandigini belirterek, ’’Üniversiteler hem ögrenciler ve ögreticiler için bir aile. Bu aile ortaminda uzak kalmak sizleri ne kadar üzdü. Bugün kredi yurtlar kurumuna bagli 7 yurdumuz 20 blokta hizmet veriyor ve buralarda 9 bin 940 kapasitemiz var. Bu kapasitenin 6 bin 94’ü kiz, 3 bin 846’si erkek ögrencilerine ayrilmis durumda. Suanda Kredi Yurtlar Kurumuna kayitli ögrenci sayimiz 9 bin 68 ve doluluk oranimizi yüzde 91 halen 872 bos kapasitemiz var. Özel yurt isletmeciligi de Malatya’da yaygin. Suan egitim gören ögrencilerimiz çok sanslilar çünkü devletimiz üniversitelerin büyümesine, gelismesine ve gelecekte topluma çok büyük katkilar sunmasi için büyük imkanlar bahsediyor” diye konustu.

Inönü Üniversitesi Karaciger Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yilmaz ise akademik açilis töreninde açilis dersi verdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.