Ingiltere'de Satisa Çikarilacak Zaganos Pasa Vakfi Vakfiyesinin Iadesi Istendi

Vakiflar Genel Müdürlügü ile Kültür Varliklari Müzeler Genel Müdürlügü, Ingiltere'de bir müzayedede satisa çikarilacak Zaganos Pasa Vakfinin vakfiyesinin Türkiye'ye iadesi için Interpol nezdinde girisimde bulundu.

Vakiflar Genel Müdürlügünden edinilen bilgiye göre, Balikesir'de bulunan Zaganos Pasa Vakfinin kurulus amaci ve kurulus sartlarinin yer aldigi Hicri 866 (1462) tarihli, yillardir aranan vakif senedinin, 21 Ekim'de Londra'da bir müzayedede satisa çikarilacagi duyumu üzerine harekete geçildi.

Söz konusu vakfiyenin, Vakiflar Genel Müdürlügü Tescil Dairesi Baskanligi ile Kültür Varliklari ve Müzeler Genel Müdürlügü Kaçakçilik Dairesi Baskanliginca, 1918-1920'de Ingilizlerin Istanbul'u isgali sirasinda kaçirilan eserlerden oldugunun degerlendirilmesi üzerine, iade için dün Interpol'e basvuruldu.

Fatih Sultan Mehmet Han'in tugrasinin yer aldigi, Zaganos Pasa Vakfinin tüm yazismalarinin aktarildigi vakfiye, "Besmele" ile basliyor. Siyah mürekkeple el yazmasi seklinde hazirlanan vakfiyede, ayrica vakif kurucularinin isimleri bulunuyor. Kirmizi dokuma ile kismen güçlendirilen vakfiyenin son satirinda ise tarih yer aliyor.

114'e 20,5 santimetre ebadindaki eserin müzayededeki açilis fiyatinin 80 bin sterlin oldugu ögrenildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.